Wokół nas

Czy ,,nowe” pokona tradycje

Na mapie handlowej miasta pojawił się nowy obiekt handlowy. Nowoczesny, dostępny, kusi klientów jak „piękna panna kawalerów”. Czy „to nowe” wyciśnie piętno na pozostałej części miasta, gdzie dalej trzyma się jak gdyby nic „handlowa kartuska tradycja”?

W Kartuzach przy ul Gdańskiej powstał pierwszy profesjonalny park handlowy. W obiekcie, liczącym kilka tys metrów kwadratowych, zlokalizowanych zostało pięć lokali handlowych. Każdy po kilkaset m2.

Już otwarte zostały 3 pierwsze sklepy – „sieciówki”: Rossmann, Pepco oraz CCC. Wkrótce dołączy do nich  Martes Sport z modą młodzieżową i market spożywczy  Carrefour. Inwestorami parku handlowego są znani w powiecie kartuskim przedsiębiorcy, prowadzący firmę, zajmującą się dystrybucją paliw.

W dzień otwarcia parku, w zeszły piątek, nie sposób było wjechać na duży parking przy nim. Kolejki do kas we wspomnianych sklepach liczyły po kilkadziesiąt osób. Można wręcz stwierdzić, że do Kartuz powrócił handel jak za starych dobrych lat 90.

Czy „rozrusza” zatorze?

W tym miejscu w Kartuzach nigdy nie było tradycji handlowych. Epizod z Manhattanem tylko to potwierdza, Dziś większość jego pawilonów stoi puściutka.

Sklepy w nowym parku handlowym czynne są od godziny 9 do godziny 21. Będą działać również w weekendy.

W samym centrum handel trwa wg rytmu, rodem z poprzedniej epoki. Teraz dopiero zdajemy sobie sprawę, ile dobrego było w decyzji M.G. Gołuńskiego, który w pierwszej swojej kadencji nakazem administracyjnym wydłużył go o jedną godzinę – z 16 do 17.

Czas na zmiany?!

Minęło prawie 20 lat i nic się nie zmieniło. Tu – w centrum Kartuz. Bo gdzie indziej, chociażby w sąsiednim Żukowie czy nawet Sierakowicach handel działa do 18. W Kościerzynie nawet do 20.

Ci, co pracowali dłużej, na zakupy musieli jeździć do galerii trójmiejskich. Ostatnio było im łatwiej, bo ruszyła PKM-ka.

Jedynymi punktami do tej pory, gdzie można było „przemysłówkę” kupić po 17 był „Chińczyk” na ul Zamkowej i „Pepco” na ul Majkowskiego. Okazuje się, że tym placówkom opłacało się działać dłużej, a reszcie nie. A może decyduje o tym inny czynnik. Może ta reszta nadal czeka na decyzje administracyjną? Zakładam, że takiej jednak teraz nie będzie.

Czy nowy park handlowy zamiesza na mapie handlowej miasta?!

D.T.

cof
cof

 

Komentarze