Wokół nas

Nowy wóz bojowy wjechał z ogniem

Druhowie z OSP Banino odebrali nowy samochód ratowniczo-gaśniczy. Ich radość była tak duża, że przygotowali nie lada przyjęcie – z ogniem i hukiem. Nowe Iveco jest to bardzo potrzebne, gdyż jednostka ma coraz więcej interwencji.

To ostatni już z trzech nowych wozów bojowych,  o które wzbogaciły się w tym roku jednostki OSP powiatu kartuskiego. Mimo tego, że w roku ubiegłym Samorząd Żukowa przeznaczył grube miliony na rzecz gminnej OSP-dokończenie nowoczesnej strażnicy, to słowa danego druhom z Banina Burmistrz W. Kankowski dotrzymał.

Nocny, efektowny wjazd.

W ubiegłą środę pomimo późnych godzin wieczornych, nowy wóz przywitała społeczność jednostki. Wśród druhów i ich najbliższych – wiceprzewodniczący Albin Bychowski i cała Rada Sołecka – Dwóch naszych kolegów złożyło się, kupili fajerwerki i mieliśmy iście świąteczne powitanie naszego nowego nabytku – mówi dh Daniel Hinz, prezes jednostki.

To nowe Iveco EuroCargo ma napęd 4×4 i przyjechał z firmy Szczęśniak Pojazdy Specjalne.

Kosztował 735 tys zł. Najwięcej na jego zakup wyłożył samorząd, bo aż 450 tys zł. Do zakupu swoje 150 tys zł dorzuciła Komenda Wojewódzka, 45 tys zł Urząd Marszałkowski i 50 tys zł dotacji dał Powiat Kartuski. Członkowie jednostki wśród sponsorów uzbierali ostatnie 70 tys zł.

Jak mówi Prezes nowe Iveco zastąpi starego Jelcza. Jego uroczyste poświęcenie i przyjęcie do jednostki zaplanowane jest na 17 grudnia.

Coraz więcej wyjazdów

Jak informuje prezes, w ubiegłym roku jednostka zaliczyła 103 wyjazdy. Jak są ocenia jest to duża liczba. Okazuje się jednak, że w tym roku do tej pory wyjazdów było już 130. Ma to związek z tegorocznymi ulewami. Przed strażakami jeszcze półtorej miesiąca do końca roku, więc ta liczba zapewne się jeszcze zwiększy. Wpisuje się to w stale rosnącą liczbę interwencji druhów z Banina, związaną z rozrastaniem się miejscowości i coraz intensywniejszym użytkowaniem dróg, które przebiegają przez teren sołectwa.

Jednostka z przyszłością

Jednostka od stycznia 2010 roku jest w Krajowym Systemie Ratowniczo-gaśniczym. OSP Banino liczy 65 członków czynnych. Może się pochwalić kilkoma drużynami MDP.

– Jest drużyna 12-15 lat dziewczyn i chłopców, 15-18 lat dziewczyn i chłopców. Są też drużyny czynne zarówno dziewczyn jak i chłopców – wylicza prezes dh Daniel Hinz.

Członkowie jednostki od wielu lat biorą z powodzeniem udział w zawodach sportowo-pożarniczych oraz w Turniejach Wiedzy Pożarniczej na szczeblach nie tylko gminnym, ale tez powiatowym.

Komentarze