Powiat kościerski

Obawy się nie sprawdziły

Powiat kościerski. Półmetek sezonu

 

Na początku sezonu osoby z branży miały duże obawy, jaki on będzie. Było mało rezerwacji, a zniszczenia w lasach i ograniczenie liczby miejsc kąpielowych sugerowały, że ruch turystyczny może zostać znacznie ograniczony. Teraz nastroje bardzo się zmieniły.

 

– Sezon jest wyrażnie lepszy od poprzedniego – uważa Ewa Borzyszkowska, pracownica punktu Informacji Turystycznej w Wielu – Przeważają co prawda goście z bliskiej okolicy: Trójmiasta, Torunia czy Bydgoszczy, ale jest ich bardzo dużo. Właściciele kwater są zadowoleni, a podczas imprez zdarzały się dni, że w całym Wielu nie było wolnego łóżka.

– Po ilości wypożyczanego przez nas sprzętu, zarówno wodnego, jak i rowerów, widzimy, że jest znaczmie lepiej, niż w latach poprzednich. Pokazuje to też zainteresowanie publikacjami turystycznymi i tłok na organizowanych przez nas imprezach. Podczas Dni Dziemian w amfiteatrze nie było wolnego miejsca. – wtóruje jej Dariusz Turzyński dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Dziemianach – Prawdopodobnie do tego, że jest to aż tak dobry sezon przyczyniła się pogoda. Lepszą trudno znaleźć w Turcji, czy w Tunezji. Nie dysponuję danymi dotyczącymi liczby gości, ale po rozmowach z właścicielami kwater sądzę, że i te dane są lepsze od przewidywanych Wszystkie miejsca noclegowe są zajęte.

Choć jest tłok zauważono mniejszą liczbę turystów z dalszych regionów kraju i z zagranicy.

 

Portret gościa

 

Teren powiatu jest postrzegany przez gości jako idealne miejsce do dłuższego, rodzinnego wypoczynku. Najwięcej jest małżeństw z dziećmi, które przyjeżdzają na 2 tygodnie, albo nawet na jeszcze dłużej.  Pobyty krótsze zdarzają się rzadko. Goście na 2-3 dni pojawiają się właściwie jedynie w terminach odbywających się tu imprez. Największymi atrakcjami są wycieczki. Dzieci imteresuje możliwość jazdy konnej, starsi pytają się o rowery.

– Oczywiście atrakcją jest też woda i kajaki, ale z nimi nie ma kłopotu. Mamy ich wystarczającą ilość. Natomiast rozbudowujemy sieć ścieżek rowerowych, a z wypożyczeniem roweru mogą być propblemy. Stąd duże zainteresowanie – mówią mieszkańcy – Mapa sieci ścieżek rowerowych powiatu kościerskiego wydana przez LOT Serce Kaszub jest najbardziej rozchwytywaną spośród wszystkich dostępnych publikacji turystycznych.

Goście zainteresowani są lokalnymi atrakcjami turystycznymi, a także regionalną kuchnią. Pytają też o ofertę kulturalną i propozycję „na pochmurne dni”.

 

Coraz atrakcyjniej

 

Potencjał turystyczny regionu stale rośnie. Kwaterodawcy i ośrodki turystyczne dawno odbudowały zniszczenia wywołane ubiegłoroczną wichurą. Powstają nowe ośrodki i osiedla domków letniskowych, liczne ośrodki – dawniej zamknięte zakładowe – dziś się otwierają na turystów z zewnątrz. Przykładem może być Borsk, gdzie dawna „Czarnowodzianka” przekształciła się w atrakcyjny i ściągający wielu gości ośrodek „Largo”. Poszerza się też wachlarz ofert. Np. motolotnie, które jeszcze niedawno były uważane za ekstrawagancję, dziś są zwykłym składnikiem oferty turystycznej. Lokalna kuchnia, której walorów jeszcze niedawno nie promowano, dziś generuje znaczny ruch turystyczny. Powstają nawet mapy pokazujące, gdzie można zjeść kaszubskie dania.

MW

Komentarze