Wokół nas

OBWODNICA METROPOLITALNA TRÓJMIASTA NA LIŚCIE ZADAŃ MINISTERIALNYCH.

Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów zatwierdził wczoraj i opowiedział się za przyjęciem do realizacji Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta. Inwestycja ma być realizowana w ramach Partnerstwa Publiczno-Prawnego.

 

Tę długo oczekiwaną decyzję ogłosił dzisiaj burmistrz gminy Żukowo Wojciech Kankowski na specjalnie zwołanej w tym celu konferencji prasowej.

Przypomnijmy, że jeszcze  zimą w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie, złożono skargę na decyzję środowiskową, co stawiało pod znakiem zapytania czas realizacji budowy. Sąd skargę jednak szybko odrzucił na rozprawie w lutym tego roku, co znacznie przybliżyło realizację tej, jakże oczekiwanej przez cały region inwestycji.

W sprawę przybliżającą budowę obwodnicy, zaangażowały się różne środowiska i osoby indywidualne. Związek Kaszubskich Pracodawców zebrał prawie 12 tys. podpisów popierających jej budowę. Do walki stanął także poseł Stanisław Lamczyk, burmistrz Wojciech Kankowski oraz wielu innych samorządowców, przedstawicieli instytucji, firm prywatnych i państwowych. Decyzja KE Rady Ministrów stwarza szansę na ogromny rozwój terenów położonych na Kaszubach i doprowadzi do innej kultury transportu i komunikacji w naszym regionie.

Co do tzw. Partnerstwa Publiczno-Prawnego, w skrócie polega to na tym, że prywatyzacji może ulec sfera działalności gospodarczej typu: zarządzanie przedsięwzięciem czy budowa, jednak władza publiczna będzie miała obowiązek w dalszym ciągu świadczyć usługi o charakterze publicznym i odpowiadać za ich pełną, nieograniczoną dostępność dla wszystkich użytkowników drogi.

BM

Komentarze