Gmina Karsin Powiat kościerski

WIELE. ODPUST WNIEBOWSTĄPIENIA PAŃSKIEGO NA KALWARII WIELEWSKIEJ.

Rekord frekwencji na Kalwarii

Ponad 20 tysięcy pielgrzymów wzięło udział w uroczystościach odpustowych we Wielu. Blisko 5 tysięcy przybyło tu w pielgrzymkach pieszych, były też pielgrzymki rowerowe, konne, motocyklowe, a nawet pielgrzymka złożona z 20-stu bryczek.

Swoisty rekord pobiły grupy pielgrzymkowe z parafii Brusy i Czersk, z których każda liczyła ponad tysiąc wiernych. Z powiatu kościerskiego najliczniejsze były pielgrzymki z Dziemian i Karsin, które liczyły po 290 pielgrzymów. – Padł rekord frekwencji. Udzieliliśmy więcej komunii niż przed rokiem. Jestem autentycznie w szoku duchowym – mówił kustosz Kalwarii, ks. Jan Flisikowski.

Tradycyjne pokłony obrazów

Uroczystości odpustowe odbyły się w pierwszą rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia. Rozpoczęło je w sobotnie południe przywitanie prawie 30 pielgrzymek wraz z tradycyjnymi pokłonami obrazów, które jak co roku zrobiło największe wrażenie na mieszkańcach i turystach. – To niesamowite widowisko. Warto tu przyjechać, żeby to obejrzeć – mówiła jedna z uczestniczek. Pielgrzymi po południu wzięli udział w Drodze Krzyżowej na górach kalwaryjskich, a wieczorem w koncercie uwielbienia, podczas którego wystąpił Piotr Pawlicki z Chórem Gospel. – Wspaniała atmosfera, ludzie tańczyli i śpiewali razem z nami na chwałę Pana. Cieszymy się, że mogliśmy tu przyjechać – mówił pochodzący z Chojnic Piotr Pawlicki, który obecnie mieszka w Poznaniu. Idę koncertów uwielbienia już w ubiegłym roku wprowadził kustosz Kalwarii. – Pewnie, że można zapraszać jakąś gwiazdę, ale to nie prowadzi do głębi, tylko to jest ślizganie się po powierzchni. I tę głębię pokazał Piotr Pawlicki. To była cudowna uczta duchowa – podkreślał ks. Jan Flisikowski.

Biskup o istocie Wniebowstąpienia

Centralne uroczystości odpustowe odbyły się w niedzielę na Kalwarii Wielewskiej. Uroczystej sumie odpustowej o godzinie 10:00 przewodniczył biskup pelpliński ks. Ryszard Kasyna. Wzięło w niej udział ponad 20 tysięcy wiernych. Strażacy, którzy kierowali ruchem organizowali kolejne parkingi dla wiernych, bo te wokół Kalwarii szybko się zapełniły. – Jest piękna pogoda. Więc przyjechaliśmy tu całą rodziną, żebyś doświadczyć czegoś innego niż w kościele – mówiła pani Ania, która przyjechała tu ze Starogardu Gdańskiego. Ordynariusz pelpliński w homilii skupił się na istocie przesłania Wniebowstąpienia Chrystusa, podkreślając, że liczne tęsknoty, które towarzyszą człowiekowi sprowadzają się do pragnienia pokoju, miłości i szczęścia wiecznego. – Dzisiejsza uroczystość pokazuje nam, że nasze najgłębsze tęsknoty mają szansę się spełnić. Jezus wstąpił do nieba. Przygotował tam również nam miejsce – mówił biskup Kasyna. Podczas uroczystej mszy jak co roku czytania oraz modlitwę wiernych odczytali w języku kaszubskim Kaszubi z Kartuz, a w oprawę muzyczną zaangażował się zespół Kaszuby z Wiela i Karsina.

Dobre wiadomości w sprawie inwestycji

Na zakończenie uroczystości kustosz sanktuarium podziękował władzom samorządowym i rządowym za wspieranie inwestycji w sanktuarium kalwaryjskim. Podziękowania władzom samorządu pomorskiego złożył na ręce radnego sejmiku województwa Dariusza Męczykowskiego. Ksiądz Jan Flisikowski przekazał też dobrą informację, którą do Wiela przywiózł senator Waldemar Bonkowski. – Otrzymaliśmy 710 tysięcy złotych z rezerwy rządowej na odnowienie zabytkowej Drogi Krzyżowej i czterech konfesjonałów w naszym kościele – powiedział wiernym kustosz sanktuarium. Kolejne 70 tysięcy złotych parafia otrzymała od wojewody pomorskiego na remont dachu na jednej z kaplic Kalwarii, która ucierpiała w wyniku ubiegłorocznej nawałnicy. – W tym roku dokończymy również odnawianie fresków w prezbiterium kościoła, na co otrzymaliśmy 200 tysięcy złotych z Ministerstwa Kultury – powiedział nam ks. Jan Flisikowski podkreślając, że Kalwaria jest dziedzictwem kulturowym na południu Kaszub, o które wszyscy powinniśmy dbać.

ad

 

Liczba pielgrzymów z powiatu kościerskiego:

Stara Kiszewa 40

Kalisz 50

Łubiana 45

Wąglikowice 90

Lipusz 158

Karsin 290

Dziemiany 290

Niedamowo 141

Komentarze