Miasto Kościerzyna Wokół nas

Odsłonięto pomnik dr. Aleksandra Majkowskiego

Kościerzyna. Uczczono kaszubskiego działacza

W niedzielę 16 września przy ul. Długiej odbyły się oficjalne uroczystości odsłonięcia pomnika najwybitniejszego kaszubskiego publicysty, pisarza i działacza. Urodzony w Kościerzynie Aleksander Majkowski doczekał się pomnika.

To było święto dla kościerskich regionalistów, na czele z Sławomirem Szkobel – szefem partu kościerskiego. Ugościli prof. Edmunda Wittbrota prezesa zarządu ZKP i poczet sztandarowy zrzeszenia głównego. Przybyli również zrzeszeńcy z sąsiednich Kartuz z Kazimierzem Formellą na czele i z innych partów.

W uroczystościach wzięły też udział poczty sztandarowe i delegacje szkół noszących imię tego najwybitniejszego kaszubskiego twórcy. Rozpoczęto mszą świętą, a po niej uroczystość przeniosła się na ulicę Długą. Tu wśród kaszubskich strojów i żółto-czarnych barw odsłonięto pomnik.

Majkowski jak żywy

Autorem rzeźby jest Tomasz Radziewicz. Okazuje się, że to pierwsza na Pomorzu pełna postać Aleksandra Majkowskiego. Jest on przedstawiony jako osoba dynamiczna. Postać maszeruje z laską pod pachą. Ma ona zamyślony wyraz twarzy, w jednej ręce trzyma pióro, a w drugiej swoją najsłynniejszą powieść „Życie i Przygody Remusa”.

– Ten pomnik będzie, mam nadzieję, dumą naszego miasta. Musimy pamiętać o tych, którzy rozsławili imię Kościerzyny, o tych którzy dokonali wiele na rzecz Kaszub – mówił podczas uroczystości burmistrz miasta Michał Majewski.

Nie on pierwszy

Przed niedzielną uroczystością na terenie miasta były i są inne rzeźby związane z postacią A. Majkowskiego. Od wielu lat w ogródku jordanowskim stało jego popiersie. Nadszarpnięte przez czas trafiło do Muzeum Ziemi Kościerskiej. W kilku miejscach można spotkać kaszubskie Stolemy. Kilka lat temu na kościerskim rynku ustawiono rzeźbę Remusa za sławetną karą. Stała się ona już znakiem rozpoznawczym miasta. Teraz można mówić o ścieżce edukacyjnej, która może połączyć autora z bohaterem jego powieści. Kościerzyna zyskała.

DT

Komentarze