Wokół nas

Odznaczenia, podziękowania i jubileuszowa zabawa

Kistowo. 50-lecie OSP

Odznaczenia, podziękowania i jubileuszowa zabawa

Jednostka OSP dla tej małej społeczności wiejskiej jest integratorem. Wyraźnie słychać było to w wypowiedziach gości i reakcjach mieszkańców sołectwa, którzy liczną grupą przybyli na uroczystości, aby uczcić strażaków.

Pierwszym punktem obchodów była uroczysta msza święta w kościele w Sulęczynie. Po niej zgromadzeni udali się pod remizę OSP w Kistowie. Uroczystości na placu pod strażnicą rozpoczęły się uroczystym apelem, po którym dh. Piotr Kukowski, prezes OSP Kistowo przypomniał historię jednostki.

Nagrodzono zasłużonych

Po zakończeniu apelu uhonorowano najbardziej zasłużonych strażaków. Najważniejszym, Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali dh Jacek Bronk oraz dh Jan Kropidłowski. Brązowym Medalem za Zasługi Pożarnictwa wyróżniono: dh Karola Bronka, dh Adama Kukowskiego oraz dh Marcina Ziaję.   Odznakę Strażak Wzorowy otrzymali dh Daniel Bronk, dh Michał Denisewicz oraz dh Wojciech Kropidłowski

Znamienici goście

Oczywiście na rocznicy nie zabrakło gości z całego powiatu. Wśród nich wyróżniała się poseł Dorota Arciszewska – Mielewczyk. Na czele delegacji samorządowców z powiatu stanęła Janina Kwiecień – starosta kartuski, wraz z  dwójką radnych powiatowych. Władze gminy reprezentowali wójt Sulęczyna Bernard Grucza oraz Kazimierz Gliniecki, Przewodniczący Rady Gminy Sulęczyno. 
 Nie zabrakło także przedstawicieli straży.  Uroczystości swoją obecnością uświetnili komendant powiatowy PSP w Kartuzach st. bryg. mgr Romuald Pituła, Edmund Kwidziński – dyrektor Biura Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP RP oraz Andrzej Roda komendant Gminnego Związku OSP RP w  Sulęczynie. 
 Na placu pod strażnicą zgromadziło się także wielu mieszkańców Kistowa, którzy wylewnie dziękowali druhom. Świadczy to o wielkiej roli OSP w życiu niewielkiej społeczności.

 

Uroczyste podziękowania

Sobotnia uroczystość była najlepszą sposobnością, by wyrazić swą wdzięczność wobec druhów  za ich bezinteresowną służbę. Zgromadzeni dziękowali strażakom, którzy na co dzień ofiarnie i z poświęceniem spieszą z pomocą potrzebującym.

– Strażak utożsamiany jest z bezinteresownym bohaterstwem, wrażliwością na krzywdę bliźniego, a także z chęcią niesienia pomocy. Znajduje to odzwierciedlenie w pięknych słowach przysięgi, którą każdy strażak nosi w sercu. Te słowa to żywa ofiara, których przykładów możemy doświadczać każdego dnia i za tą 50-letną ofiarę jestem wam wdzięczna – mówiła posłanka Dorota Arciszewska-Mielewczyk.
Swoją wdzięczność wyraziła również starosta  Janina Kwiecień:
– Zarówno dziś, jak i 50 lat temu odwaga i troska o drugiego człowieka zawsze cechowały strażaków ochotników. Wasza postawa i motywacja ludzi zawsze spieszących na pomoc zasługują nie tylko na nasza wdzięczność, ale na szacunek wszystkich mieszkańców powiatu.

Wdzięczność kistowskim druhom wyraziły również sołtyski z gminy. Podziękowały one strażakom za ich odwagę i ofiarność, a także wręczyły im prezent z okazji jubileuszu. Strażacy by odwdzięczyć się  zgromadzonym wręczyli gościom jubileuszowe pamiątki.

KL

Komentarze