Miasto Kościerzyna Wokół nas

„OKAŻ KULTURĘ I CHROŃ NATURĘ”

Kilkaset osób przeszło ulicami Kościerzyny w Marszu dla Ziemi. Uczestnicy wznosili hasła i transparenty, namawiając do dbania o czyste powietrze i środowisko. Organizatorem happeningu już po raz 24-ty była Liga Ochrony Przyrody.

Dla uczestników przygotowano również konkursy i warsztaty dotyczące segregacji śmieci, odnawialnych źródeł energii, recyklingu oraz wiedzy przyrodniczej. Każda ze szkół otrzymała nagrody, w tym konewki i torby ekologiczne.

Kolorowo, głośno i radośnie

W organizowanych po raz 24-ty obchodach Dnia Ziemi w Kościerzynie wzięło udział ponad 200 uczniów ze szkół z powiatów kościerskiego i kartuskiego. – W tym roku goszczą u nas również uczniowie z Somonina, Żukowa, Podjaz i Tuchlina – wymieniała główna organizatorka Teresa Preis z Ligi Ochrony Przyrody. Uczniowie każdej ze szkół stawili się w Kościerzynie w specjalnie przygotowanych strojach. – Co roku czekam na ten dzień. Jest kolorowo, głośno i radośnie. Jesteście naszą nadzieją na czystą ziemię – mówiła do uczestników Alicja Żurawska, starosta kościerski.

Najszybsze zgniatanie butelek i układanie puzzli

Tegoroczny Dzień Ziemi odbył się pod hasłem „W Kierunku Natury”. Młodzież na transparentach przygotowała hasła, m.in. „Okaż kulturę i chroń naturę”, „Myślę, więc segreguję” czy „Nie szukaj wymówki, chroń nawet mrówki”. Po występach artystycznych uczestnicy wzięli udział w konkursie na jak najszybsze zgniatanie butelek i układanie puzzli ekologicznych. – To wszystko po to, żebyśmy mieli zdrowe powietrze, żebyśmy mogli żyć, żeby nie śmiecić  – wyliczali najmłodsi uczniowie ze szkoły Happy Kids, którzy zwyciężyli w jednym z konkursów.

Ciekawe stoiska

W ogródku jordanowski uczestnicy wzięli udział w festynie ekologicznym, gdzie swoje stoiska zaprezentowały szkoły, parki krajobrazowe, nadleśnictwa oraz organizacje ekologiczne. – Poprzez konkursy i warsztaty edukujemy mieszkańców – mówiła organizatorka Teresa Preis z Ligi Ochrony Przyrody. Uczniowie wzięli udział w quizach przyrodniczych, grze terenowej oraz wielu warsztatach regionalnych.

 

Teresa Preis, główna organizatorka obchodów Światowego Dnia Ziemi w Kościerzynie.

To są zawsze huczne obchody, a młodzież chętnie bierze w nich udział. W tym roku mamy ciekawy temat, czyli „W Kierunku Natury”. To jest związane z naszym życiem i zdrowiem. Chcemy kłaść nacisk na czyste powietrze w naszym mieście. Pamiętamy te zawirowania w zimie dotyczące smogu, kiedy mówiło się o Kościerzynie, że ma najbardziej zatrute powietrze w województwie. Dlatego tutaj pokazujemy jak segregować śmieci, czemu nie palić odpadów. Każdy pyta co miasto robi, a trzeba zapytać co ja robię, żeby powietrze było czyste w Kościerzynie? Szkoda, że w Polsce nie możemy butelek Pet oddawać w sklepach i dlatego wiele z tych plastików ląduje w piecach. Wdychanie tych trujących substancji jest największą przyczyną raka, to działa na naszą psychikę, płuca, krtań.

Jerzy Kreft, prezes Zarządu Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Gdańsku

Jestem pod ogromnym wrażeniem rozmachu, z jakim te obchody Dnia Ziemi są organizowane. Chciałbym przede wszystkim podziękować wszystkim opiekunom szkolnych kół Ligi Ochrony Przyrody, wszystkim nauczycielom i wychowawcom zaangażowanym w tworzenie tego przedsięwzięcia. Jest to efekt pracy całego roku.  I za to bardzo wszystkim Państwu dziękuję. Najbardziej chciałbym podziękować Teresie Preis, która jest takim dobrym duchem tych obchodów i to wszystko koordynuje.

Alicja Żurawska, starosta kościerski

Jesteście dla nas nadzieją na czystą ziemię, bo Wy najbardziej umiecie docenić, żeby wokół nas było czysto, schludnie i pachnąco. Wierzę w to, że Wy na co dzień będziecie dbali o to, aby nie śmiecić, tylko wkładać i segregować śmieci do koszy i będziecie również nas starszych pouczać, bo taka jest Wasza rola. I mam nadzieję,że z roku na rok będzie nas coraz więcej i będziemy wspólnie dbać o naszą małą ojczyznę, jaką jest powiat kościerski.

Beata Murglin, dyrektor szkoły im. Pileckiego w Kornem

Przygotowaliśmy happening pod hasłem „Warzywa, owoce – warto zjeść”. Przedstawiliśmy program artystyczny, dzieci są przebrane za owoce i warzywa, najważniejsze to to, że częstują uczestników właśnie zdrowymi przekąskami. Chcemy przekonywać, że warto jeść warzywa i owoce. Robimy to wszystko w ramach programu profilaktycznego i bierzemy udział w konkursie ogólnopolskim.

Kornelia, Martyna, Klaudia

Warzywa i owoce są bardzo zdrowe, bo dodają nam energii i odporności. Warto je jeść, żeby być zdrowym i mieć siłę. Można je jeść w sałatkach czy jogurtach. My proponujemy np. lody, które można samemu zrobić z owoców. Mamy takie spotkania w szkole o zdrowym jedzeniu.

Jeremiasz, Bartek, Ania ze szkoły Happy Kids

Jest bardzo fajnie. Braliśmy udział w konkursie na zgniatanie butelek. Trzeba było jak najszybciej odkręcić korek, wrzucić butelkę do maszyny i zgnieść. I zdobyliśmy pierwsze miejsce. Trzeba tak robić, żeby nie było brudno na ziemi, żebyśmy my mogli żyć i zwierzęta. Żeby było pięknie na ziemi.

Łukasz Magulski, technolog w MPI Kos-Eko

Kolejny rok promujemy na Dniu Ziemi akcję z piciem wody kranowej w Kościerzynie. Promujemy ten pomysł i hasło „Pijąc kościerską kranówkę, co dzień oszczędzam złotówkę”, które w zeszłym roku wygrało w konkursie, po takiej właśnie akcji. Nasz kranówka jest równie dobra jak ta butelkowana, a znacznie tańsza. Powoli przekonują się do tego mieszkańcy naszego miasta.

Szymon Kryzel, gimnazjum w Dziemianach

Prezentujemy tutaj wyniki badania czystości wód z naszego jeziora w Dziemianach. Badaliśmy wodę metodą biologiczną i chemiczną. Według naszych badań wyszło, że woda w naszym jeziorze jest między pierwszą a drugą klasą czystości. To bardzo dobrze, powinniśmy być z tego dumni.

acd

Komentarze