Gmina Chmielno OSP

OSP MIECHUCINO OBCHODZIŁO URODZINY PO RAZ DRUGI

Jednostka OSP w Miechucinie 90 lat ukończyła w marcu. Jednak urodziny jednostki zorganizowano w połowie czerwca. Z tej okazji zorganizowano festyn nad Jeziorem Wielkim. W sobotę 18 listopada odbyła się kolejna uroczystość urodzinowa.

Tym razem miała ona bardziej oficjalny charakter, niż czerwcowy festyn. Przybyło wielu gości. Szczególnym był st. bryg. Edmund Kwidziński, dziś dyrektor zarządu wojewódzkiego ZOSP RP, który swą strażacką karierę rozpoczynał właśnie w Miechucinie. Tu doszedł do stopnia naczelnika jednostki, a później był komendantem powiatowym PSP w Kartuzach.

Był też obecny komendant powiatowy kartuskiej straży mł. bryg. Romuald Pituła, przedstawiciele władz gminy z wójtem Jerzym Grzegorzewskim i przewodniczącym Rady Gminy Marianem Kwidzińskim na czele.

Był także proboszcz parafii św. Wojciecha i Brata Alberta w Miechucinie i druh honorowy jednostki, ks. Piotr Grabowski. Pojawili się także przedstawiciele szkoły, lokalni przedsiębiorcy i sponsorzy jednostki. Sam festyn był połączeniem świętowania doniosłej rocznicy ze wspaniałą zabawą dla całych rodzin, także dla dzieci. Radości było co niemiara. Mini rejsy łodziami i pontonami strażackimi umożliwiali strażacy OSP z Brodnicy Górnej, Zaworów i Chmielna.

Były także zawody sprawnościowe dla całych rodzin, występy iluzjonisty i tradycyjna grochówka. Dzieci i młodzież poprzez zabawę zapoznały się ze strażacką profesją. Każdy znalazł coś dla siebie. Zorganizowano także konkurs dla poszukiwaczy „skarbów” oraz mecz piłki plażowej.

Uroczystość

Jubileusz był okazją do przybliżenia historii OSP. Mówił o niej prezes jednostki – dh Mirosław Kąkol. Swoimi wspomnieniami ze służby w jednostce dzielił się też Edmund Kwidziński.

Jak zwykle podczas jubileuszowych uroczystości były prezenty. Ale nie tylko dla jubilata.

Jednostka też rozdawała podarunki. Osoby zasłużone dla jednostki dostawały tabliczki z grawerunkami wymieniającymi ich zasługi, a wszyscy uczestnicy uroczystości – pamiątkowe kubki.

Odznaki

Najważniejszym punktem dnia było odznaczanie szczególnie zasłużonych. Zasłużeni druhowie otrzymali odznaczenia. Dumy z miechucińskiej jednostki nie ukrywał wójt gminy Chmielno – Jerzy Grzegorzewski. Podkreślał, że ta właśnie jednostka może stanowić wzór dla innych z uwagi na wyposażenie, profesjonalizm i mobilność. Z kolei komendant powiatowy kartuskiej PSP mł. bryg. Romuald Pituła podkreślając profesjonalizm strażaków-ochotników z Miechucina, wyraził też ogromny szacunek dla ich ofiarności, zaangażowania, odwagi, mając na względzie również te wszystkie zastępy, które niosły pomoc mieszkańcom przez minione 90 lat.

Po dekoracji jeszcze raz wystąpił Edmund Kwidziński, który życzył wszystkim obecnym i sobie samemu ponownego spotkania w takim samym składzie za 10 lat na uroczystościach z okazji stulecia miechucińskiej OSP.

MW

Galeria zdjęć dostępna na naszym fanpage na Facebooku – kliknij tutaj.

Historia OSP Miechucino

Ochotnicza Straż Pożarna w Miechucinie powstała 14 marca 1927 r. Pierwszej strażnicy dorobiła się 3 lata później. Był to drewniany barak użyczony przez pana Wardyna, ówczesnego właściciela tartaku. W 1936 r. rodzina Wardynów ufundowała na miejscu dotychczasowej nową strażnicę murowaną. Kolejną – obecną remizę budowano od 1969 do 1984 roku. W roku 1993 została rozbudowana w czynie społecznym o drugi boks garażowy. Z okazji 75-lecia jednostki w roku 2002 wyremontowano strażnicę, a 5 lat później powiększono ją o trzeci garaż. Straż dostała 2 sztandary. Pierwszy w roku 1987 ufundowali mieszkańcy wsi, a kolejny w 1996 – załoga miejscowego Zakładu Przemysłu Drzewnego.

Na początku jednostka dysponowała sikawką ręczną i drobniejszym sprzętem. W 1981 r. wzbogaciła się o swój pierwszy samochód – żuka. Później był star, w roku 2014 straż dostała renault M210, a w następnym roku kolejne 2 auta mercedes benz atego i VW T4 SLRt.

Dziś jednostka należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Jej prezesem jest dh Mirosław Kąkol, a naczelnikiem dh Stefan Wantke.

Złoty Znak Związku Ochotniczych Straży Pożarnych otrzymał:
– druh Kazimierz Miszk

Złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa odznaczeni zostali druhowie:
– Kazimierz Gosz
– Mariusz Papka
– Tomasz Grzenkowicz

Srebrny medal za zasługi dla pożarnictwa otrzymali druhowie:
– Jerzy Grzegorzewski
– Rafał Czaja
– Marcin Formela

Brązowy medal za zasługi dla pożarnictwa otrzymali druhowie:
– Tomasz Gojtowski
– Andrzej Markowski
– Dawid Reiter
– Justyna Drywa

Odznakami „Strażak wzorowy” uhonorowano:
– Błażeja Grabowskiego
– Pawła Trepczyka
– Kamila Felskowskiego
– Kamila Kąkola
– Marcina Gojtowskiego

Komentarze