Wokół nas

Ostrzyce. Impreza, która ma swoich stałych bywalców

Biesiadna muzyka i tłumy jej wielbicieli

 

Ostatni weekend w Ostrzycach przyniósł dwie duże imprezy. W piątek odbył się V Kaszubski Przegląd Zespołów Weselnych, a w sobotę somonińska odsłona XV Festiwalu Kultury Łowieckiej „Knieja”. Frekwencja dopisała, atmosfera również, stąd pomimo piątkowego deszczu tańcowano w najlepsze.

 

Oba wydarzenia zgromadziły tłumy uczestników. Oprócz tych, którzy co roku tu bywają, turystów z Trójmiasta, Śląska a nawet zagranicy. Były okazją do znakomitej zabawy. Oba prowadził ten sam sprawdzony duet wodzirejów – Agnieszka Łukasik i Piotr Szyca z radia Kaszebe.

 

Piątek – wesele na kilkaset par i 9 kapel

 

Dla miłośników muzyki biesiadnej „Weselne Granie” to gratka nie lada. Przyjeżdżają świetne kapele, można się wytańczyć, a nie trzeba się wykosztowywać na prezent ślubny. Na estradzie zaprezentowało się 8 kapel – Amando, Event, Dido, Maks Band, Threetones, Volstar, Takt i Gala. Poza konkursem wystąpił także niemiecki zespół Plop. Każdy zespół miał pół godziny na występ.

Już od pierwszego utworu zaczęły się tańce. Bawiącym się nie przeszkadzał nawet kropiący deszcz. Impreza była transmitowana na żywo w Radiu Kaszebe. Uczestnicy zabawy i radiosłuchacze wybierali najlepszy zespół w głosowaniu SMS-owym.

Okazało się, że najlepsze zespoły ma gmina Kartuzy. Trzy miejsca na podium zajęli jej przedstawciele. Triumfowała – podobnie jak w ubiegłym roku – rodzinna grupa Dido z Grzybna. Stali bywalcy ostrzyckich imprez twierdzą, że w ciągu tego roku grupa poczyniła znaczne postępy.
Miejsca drugie i trzecie przypadły zespołom z Kartuz. Srebro zdobył zespół Takt, a brąz Threetones.

 

Sobota – z myśliwymi i Ślązakami

 

Drugi dzień dwudniówki poświęcony był kulturze łowieckiej. Impreza podobnie jak piątkowa miała forme biesiady. Akcentami łowieckimi był pokaz psów myśliwskich oraz koncert Zespołu Muzyki Myśliwskiej Hubertus ze Sztumu. Był też poczęstunek – zupa „przegotówka” i pieczony dzik.

A później przenieśliśmy się na Śląsk. Na estradzie pojawiły się Claudia i Kasia Chwołek oraz zespół Muzykanty. Prowadzący koncert przeegzaminowali gości ze znajomości kultury kaszubskiej. Pomimo dużej sympatii do artystów ocena publiczności była surowa. „Bardzo dobrze – trzy plus” słyszano po próbie zaśpiewania przez Ślązaków Kaszubskich nut. Dzień zakończył koncert zespołu Dwa plus Dwa, a po ich występie za organizowanie biesiady wzięli się gospodarze programu. Tańce przy muzyce – już nie łowieckiej, ale na pewno miłej dla każdego myśliwego, trwały do późna w noc.

MW

 

.

Komentarze