Wokół nas

PACZEWO. 10 LAT KGW

Urodziny w gronie przyjaciół

Koło Gospodyń Wiejskich w Paczewie świętuje 10 lat istnienia. Uczczono go jubileuszową publikacją oraz przyjęciem urodzinowym w świetlicy wiejskiej.

Na przyjęcie przybyli starosta Janina Kwiecień, wójt Tadeusz Kobiela, prezes Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych Piotr Hałuszczak, proboszcz sierakowickiej parafii św. Marcina ks. Tadeusz Knut, była też silna reprezentacja Gminnego Ośrodka Kultury z dyrektorkami: obecną Judytą Kloskowską i poprzednią Ireną Kulwikowską. Oczywiście na urodziny przyjechały również koleżanki z innych zaprzyjaźnionych kół gospodyń oraz Barbara Klawikowska – kronikarka koła, autorka książki „Koło Gospodyń Wiejskich ‚Paczewianki’ – 10 lat istnienia”.

Sukcesy

Uroczystość rozpoczęła prezes koła Halina Miotk. Przywitała gości i opowiedziała o działalności koła. Robi ono imprezy wiejskie: dni seniora, spotkania opłatkowe, czy wielkanocne. Organizuje wyjazdy mieszkańców wsi, w tym też zagraniczne – Paczewianki były już z Rzymie, Medugorje, czy na Litwie. Bierze udział w wielu konkursach i rywalizacjach często zdobywając zaszczytne miejsca. Tu największym sukcesem było zwycięstwo w Powiatowym Turnieju KGW w 2011 r. Te wszystkie osiągnięcia zostały dostrzeżone i koło wyróżniono Perłą Kaszub.

Jubileuszowe wyróżnienia

Także podczas uroczystości jubileuszowych nie zabrakło wyróżnień. Piotr Hałuszczak wręczył 10 paniom „Order Serca – Matkom Wsi”. Odznaczenie to nadawane jest przez Krajowy Związek Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych kobietom żyjącym na wsi, za ich poświęcenie włożone w wychowanie dzieci i jednoczesne prowadzenie gospodarstw rolnych, często połączone jeszcze z aktywnością społeczną w swoim lokalnym środowisku. Jest to symbol uznania za pracowitość, cierpliwość, wytrwałość i wiele wyrzeczeń poniesionych dla dobra ojczyzny i przyszłych pokoleń.

W urodzinowym prezencie

…dla pań z KGW i ich gości koncert dał finalista Kaszubskiego Idola piosenkarz Mateusz Pawelczyk. Koncert został bardzo ciepło przyjęty. Piosenki we wpadającej w ucho popowej aranżacji bardzo spodobały się obecnym.

MW

 

Koło spełnia nasze nadzieje-rozmowa z  Haliną Miotk – prezes Koła Gospodyń Wiejskich „Paczewianki”

Michał Wodziński: Koło świętuje 10 lat. Od czego zaczęła się jego historia?

Halina Miotk: Historia koła zaczęła się, kiedy zostałam sołtysem. Doszłam do wniosku, że w naszej wsi brakuje inicjatyw integrujących społeczność. Zrobiłam zebranie wiejskie, no i zaczęłyśmy działać. Zostałam prezesem koła i jestem nim do dziś.

MW: Czy ta integracja wsi, na którą Pani miała nadzieję stała się faktem?

HM: Koło spełnia nasze nadzieje. Organizujemy rozmaite imprezy, które integrują wieś. Integracja zresztą ma szerszy, nie tylko wiejski wymiar. Zaprzyjaźniłyśmy się z paniami z innych kół. To zresztą było widać na naszej imprezie, którą odwiedziły przedstawicielki zaprzyjaźnionych KGW.

 

MW: 10-lecie koła uczczono piękną publikacją. Jej wydanie to też duży sukces.

HM: Sukcesem jest opracowanie tej kroniki. Niby jest nas tylko 23 panie, ale działo się w tym czasie bardzo dużo i zebranie tych informacji wymagało dużo pracy. Jeśli natomiast chodzi o wydanie już opracowanej książki, to tu sponsorem był sierakowski samorząd, za co jestem bardzo wdzięczna.

MW: Dziękuję za rozmowę i życzę dalszych równie udanych lat.

HM: Dziękuję i zapraszam za 10 lat na nasze 20-lecie.

Komentarze