Gmina Kościerzyna Gmina Sierakowice Gmina Sulęczyno Wokół nas

PANI PREMIER NAPRAWIA PRZEOCZENIE! GMINY KOŚCIERZYNA, SULĘCZYNO I SIERAKOWICE SĄ NA LIŚCIE POSZKODOWANYCH

Rozporządzeniem z dnia wczorajszego Prezesa Rady Ministrów „nasze” gminy Kościerzyna, Sulęczyno i Sierakowice znalazły się na liście tych, na terenie których można stosować uproszczone zasady remontów i odbudowy zniszczonych bądź uszkodzonych przez żywioł budynków. Niespodziewanie obok tych samorządów, które przeoczono na pierwotnej liście znalazły się dodatkowo gminy Kartuzy, Stężyca i Chmielno.

Pierwsza lista poszkodowanych gmin została opublikowana 17 sierpnia. Wśród wielu gmin i miast pomorskich poszkodowanych przez żywioł znalazły się Dziemiany i Lipusz z powiatu kościerskiego.

Próżno było jednak szukać na niej gmin Kościerzyna, Sulęczyno czy Sierakowice.

Reakcja na ten fakt ze strony tych samorządów była jednoznaczna. Interweniowali od razu gdzie się dało. Pod ich naciskiem jeszcze przed południem 18 sierpnia apel w tej sprawie do Premier Beaty Szydło wystosował Marszałek Pomorski Mieczysław Struk.

Samorządowcy gmin, które nie zostały zauważone przez Ministerstwo nie kryli swojego oburzenia.

– Chcemy się dowiedzieć dlaczego nie jesteśmy na tej liście. Przecież służby wojewody mają wiedzę na temat szkód w naszej gminie. To wszystko od soboty im przekazujemy – mówi wice wójt Sierakowic Zbigniew Fularczyk.

18 sierpnia starosta powiatu kartuskiego Janina Kwiecień i wice wójt Sierakowic Zbigniew Fularczyk byli w tej sprawie u wojewody Dariusza Drelicha. Chcieli wyjaśnienia co było przyczyną, że te dwie gminy z powiatu kartuskiego nie trafiły na listę ministra M. Błaszczaka.
– Nie przekazano mi takich informacji, nie było zgłoszeń – Takie słowa  jak mówią usłyszeli od wojewody.

Stoi to w sprzeczności z stanem faktycznym, bo jak twierdzą oboje kartuscy samorządowcy od soboty wszystkie dane dotyczące szkód są przekazywane do służb kryzysowych wojewody. Na ich podstawie od poniedziałku są wypłacane dotacje dla poszkodowanych.

Sprawa musiała być jednak „męcząca” dla wojewody Dariusza Drelicha, ponieważ 20 sierpnia podczas wizyty powiatu kartuskiego witając się z przedstawicielami powiatowego sztabu kryzysowego na samym początku zaznaczył, że gminy Sierakowice i Sulęczyno znajdą się na liście poszkodowanych. Widać było, że tą informacją uspokoił obecnych.

Dlaczego to ważne?

Rozporządzenie Rady Ministrów wprowadza procedurę, które mają ułatwić i przyśpieszyć szacowanie strat. W związku z tym uzyskiwanie zgody na odbudowę i remont zniszczonych budynków będzie przyśpieszone.

Jednym słowem: tam gdzie jest potrzebny remont może być on prowadzony bez żadnych formalności, wystarczy tylko zgłoszenie. Również uproszczony ma być odbiór budynku, który został wyremontowany albo odbudowany.

Rozporządzenie ma obowiązywać przez okres dwóch lat.

D. Tryzna

ROZPORZĄDZENIE PREZESA RADY MINISTRÓW - DZIENNIK USTAW
ROZPORZĄDZENIE PREZESA RADY MINISTRÓW – DZIENNIK USTAW

Komentarze