Gmina Nowa Karczma Rolnictwo

Panie z KGW w konkursie na „Twarogowe Wariacje”

Lubań. Jesień Rolnicza

Od kilku edycji jesiennym targom towarzyszy konkurs kulinarny organizowany dla człońkiń Kół Gospodyń Wiejskich. Cieszy się on niesłabnącym zainteresowaniem, dzięki czemu możemy co roku poznawać nowe smaki i ciekawe potrawy.

W każdej edycji konkursu inny temat rozgrzewa brytwanny i głowy gospodyń. W tym roku było to białe szaleństwo, czyli popularny twaróg. Do konkursu zgłosiło się 15 kół. Pierwszego dnia targów w namiocie organizatora, na specjalnym stole stanęły ich dzieła. Od zwykłych past po potrawy już niekiedy zapomniane.

Biały twaróg w różnych wariacjach

Taką na pewno jest pieróg z gomółą. Dla niewtajemniczonych to jakby pyzy, tylko z twarogiem zamiast mięsa. Uczestniczki konkursu nawet proste pasty podały iście po królewsku. Jury zaskoczyło dzieło pań z Wiślinki, które przygotowały wytworny, kuszący oko tort z różnych past twarogowych. Jak zawsze wystartowała Halina Rogińska, a jej twarożek był oczywiście z… żurawiną. Bardzo smaczne pierogi z twarogiem przygotowały panie z Nowej Karczmy. Były oczywiście naleśniki w różnych odsłonach i na dodatek baba jaga.

Nagrodzeni

Ostatecznie jury konkursu zadecydowało, że główna nagroda trafi do KGW Rzeczpospolita Babska za wytworny torcik twarogowy. Drugie miejsce zdobyły panie z KGW Koźmin, zadanie przygotowane przez panią Marię Piechowską pieróg z gomółą. Na miejscu trzecim jury oceniło sakiewki, dani przyrządzone przez Alicję Wacholc z KGW Lipy. Natomiast wyróżnienie trafiło do KGW Rokitnica. Pani Danuta Czerwińska przygotowała naleśniki z grzybami, kaszą i twarogiem oraz wykwintnym grzybowym sosem. Wszystko palce lizać. Nagrody ufundowali Pomorska Izba Rolnicza, WZRKiOR w Gdańsku, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa OT w Pruszczu Gdańskim, drogeria „Błękitna” w Pruszczu Gdańskim, firma PRYMAT oraz PODR w Lubaniu.

Dariusz Tryzna

Komentarze