Gmina Kartuzy Powiat kartuski

PASMO SUKCESÓW CENTRUM SPORTÓW WODNYCH I PROMOCJI REGIONU OTWARCIE POMORSKIEGO I KARTUSKIEGO SEZONU ŻEGLARSKIEGO

Otwarcie pomorskiego i kartuskiego sezonu żeglarskiego.

W minioną niedzielę, w Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu w Brodnicy Górnej, dokonano uroczystej inauguracji pomorskiego i kartuskiego sezonu żeglarskiego. Dla ośrodka, była to kolejna uroczystość, w czasie której władze oraz działacze CSWiPR uhonorowani zostali odznaczeniami związku żeglarskiego.

Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu w Brodnicy Górnej przeżywa obecnie okres świetności. Oprócz poszerzania swojej oferty regatowej i rozwoju infrastruktury turystycznej, dostrzeżone zostało też na krajowym forum żeglarskim, czego zwieńczeniem była prestiżowa nagroda „Błękitnego Spinakera”. Jest to najwyższe wyróżnienie w konkursie którego organizatorem był Polski Związek Żeglarski. Ośrodek w Złotej Górze otrzymał tę prestiżową nagrodę za organizację XI Mistrzostw Kartuz w ramach III Żeglarskiego Pucharu Kaszub, jaki odbył się pod koniec września ubiegłego roku.

– W regatach za które otrzymaliśmy tę ważną w żeglarskim środowisku nagrodę, wystartowało 130 łódek jednocześnie, na trzech trasach. Pytano mnie podczas odbierania nagrody w Warszawie, jak pogodziliśmy taki rozmach rywalizacji na tak małym akwenie? Tłumaczyłam, że podstawą naszego sukcesu jest pasja, praca u podstaw, dobra organizacja i wieloletnie doświadczenie – poinformowała nas koordynator ds.  CSWiPR Hanna Kajeta. Powodzenie naszych działań oparte jest m.in. na 12. letniej działalności Uczniowskiego Klubu Żeglarskiego „Lamelka” oraz w profesjonalnej organizacji naszych codziennych poczynań, dodała koordynator H. Kajeta.

Złota Góra frontem do żeglarzy

W niedziele 22. kwietnia do CSWiPR na Złotej Górze przyjechali żeglarze z całego województwa, by uczestniczyć w inauguracji pomorskiego i kartuskiego sezonu żeglarskiego. W uroczystości udział wziął Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, burmistrz gminy Kartuzy Mieczysław Gołuński oraz przedstawiciele władz lokalnych. Zorganizowano także seminarium naukowe, w ramach którego zaproszeni goście wygłosili referaty m.in. poświęcone bezpieczeństwu nad wodą. Uroczystość była też okazją do wręczenia odznaczeń „Zasłużony dla Żeglarstwa Pomorskiego” nadawanych przez Pomorski Związek Żeglarski.  Otrzymała je m.in. koordynator Centrum Hanna Kajeta, animatorka rozwoju żeglarstwa i wychowania żeglarskiego młodzieży i Mirosław Plichta, prezes Uczniowskiego Klubu Żeglarskiego „Lamelka”. Medalem za Szczególne Zasługi dla Żeglarstwa Pomorskiego uhonorowano burmistrza Kartuz Mieczysława Gołuńskiego.

Lata starań, inwestycji i wyrzeczeń

Sukcesy CSWiPR w Brodnicy Górnej nie są dziełem przypadku. W placówce od wielu lat trwa systematyczna i pełna wyrzeczeń praca, dzięki której następuje przywracanie jezior kaszubskich turystyce żeglarskiej, nie tylko dla zaawansowanych wodniaków, ale także dla amatorów, dzieci i zwykłych turystów.

– W tym roku rozszerzamy naszą ofertę regatową i organizujemy część Pucharu Kaszub na jeziorach powiatu kościerskiego. Zarówno kartuskie jak i kościerskie zawody, będą objęte jedną klasyfikacją – zakończyła H. Kajeta.                                                                            Planowane są też liczne festiwale i imprezy kulturalne nawiązujące do przedmiotu wodniackiej działalności.

BM

 

Komentarze