Gmina Sierakowice Wokół nas

NA PATRIOTYCZNĄ I REGIONALNĄ NUTĘ

Sierakowicki patriotyzm kieruje się dwoma zasadami. Kochać swoją ojczyznę – Polskę i swój region – Kaszuby. W miłości tej kierować się normami kościoła katolickiego. To widoczne jest co roku podczas święta Konstytucji 3 Maja.

Po południu mieszkańcy gminy Sierakowice zgromadzili się przy pomniku Najświętszej Maryi Królowej Polski, przy urzędzie gminy. Uroczystość poprowadziła Irena Kulwikowska, dyrektor miejscowego GOKu.

Zebranych w klimat uroczystości wprowadziło przemówienie wójta gminy Tadeusza Kobieli. W swoim wystąpieniu odwołał się do historycznych i religijnych wydarzeń naszego kraju i nakłonił do refleksji nad tym, jak wielki jest dar wolności i w jak dobrych czasach żyjemy, nie musząc walczyć o każdy dzień życia, o krew i Ojczyznę.

W dalszej części uroczystości poczty sztandarowe jednostek OSP z gminy, szkół, zrzeszeń i różnych kół tu działających złożyły przy pomniku kwiaty. Uroczystość została zakończona wspólną modlitwą pod przewodnictwem księdza Tadeusza Knuta, nowego proboszcza parafii św. Marcina w Sierakowicach. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewniała Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Sierakowic.

Uroczystości religijne

Dalsza część sierakowickiego święta 3 Maja miała miejsce przy ołtarzu papieskim. W patriotycznym nastroju przy dźwiękach marszu granych przez orkiestrę zebrani przeszli tu w barwnym korowodzie. W uroczystej mszy świętej słowo Boże wygłosił ksiądz kanonik Paweł Rąbca proboszcz parafii św. Anny w Grabowie Kościerskim.

Część liturgii została przeprowadzona w języku kaszubskim. W spotkanie sakramentalne, zaangażowała się młodzież z  Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Sierakowice”, która urozmaiciła mszę swoim śpiewem i akompaniamentem muzycznym. Około godz. 14 po zakończeniu mszy świętej jej uczestnicy rozeszli się do swoich domów by wspólnie z rodzinami radośnie spędzić tak ważny dla naszego Narodu dzień.

Dominik Ropela, D. Tryzna

Komentarze