Konkursy Powiat kartuski

PĘPOWO. AUTO-MIRAS I KONKURS WIEDZY O MOTORYZACJI

W Pępowie, w siedzibie firmy Auto-Miras zakończył się II Konkurs Wiedzy o Motoryzacji. W eliminacjach szkolnych konkursu wystartowało 107 uczniów z 15 szkół z powiatu kartuskiego.

Poziom konkursu był bardzo wysoki. Już w trakcie jego trwania jury zdecydowało się dopuścić do finału 24 uczniów, choć planowano tylko 16. Konkurs adresowany jest do uczniów szkól podstawowych i gimnazjów i ma za zadanie zachęcić uczniów do nauki zawodów „samochodowych”.

Auto-Miras we współpracy z 5 szkołami ponadgimnazjalnymi z terenu powiatu kartuskiego kształci uczniów w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych, mechanik pojazdów samochodowych, blacharz samochodowy i lakiernik. Firma ma podpisaną umowę ze starostwem kartuskim, na mocy której sprawuje patronat nad kształceniem w „zawodach samochodowych” Ubiegłoroczna I edycja konkursu dała firmie wielu praktykantów. W tym roku jak twierdzi dyrektor do spraw kształcenia …będzie podobnie.

Wydarzenie dużej rangi

Konkurs na duże znaczenie nie tylko dla firmy. Także dla odpowiedzialnych za kształcenie ma swym terenie władz samorządowych i dla grupujących rzemieślników cechów. Stąd na uroczystości zakończenia obecność samorządowców z wicestarostą Bogdanem Łapą i burmistrzem Żukowa Wojciechem Kankowskim. Przybył też starszy kartuskiego Cechu Rzemiosł Różnych Marian Wenta oraz nauczyciele – doradcy zawodowi. Oczywiście byli też prominentni przedstawiciele firmy – organizatora z właścicielem firmy Mirosławem Makuratem.

Uroczystość

Zwycięzcą konkursu został Stanisław Birr ze Mściszewic. Kolejne miejsca zajęli Grzegorz Butowski z Kamienicy Szlacheckiej i Jan Labuda ze Sierakowic. Oprócz laureatów specjalną nagrodą wyróżniono jedyną finalistkę konkursu.

Podczas uroczystości zabrali też głos zaproszeni goście.

– Naszym zadaniem, jako gminy jest edukacja w zakresie szkoły podstawowej i gimnazjum. Chcemy was jak najlepiej przygotować do tego, co w dorosłym życiu będziecie robić – powiedział burmistrz Żukowa – Życzę Wam, by wasz wybór zawodu był trafny pod każdym względem, żebyście robili rzeczy potrzebne gospodarce i żeby Wam to przyniosło korzyść w postaci dobrego wynagrodzenia.

– W imieniu uczniów chcielibyśmy podziękować firmie za pomoc w organizacji naszej nocy. Zapraszamy do nas młodzież, która się tym tematem interesuje – mówili nauczyciele zawodu z ZSP w Sierakowicach.

– Nie spodziewałem się zwycięstwa – nie krył zaskoczenia Stanisław Birr – Do konkursu przygotowywałem się, rozwiązując testy, które były w internecie. Dobrze trafiłem, bo organizatorzy konkursu też korzystali z tego źródła. Motoryzacją pasjonuję się od zawsze. Wciągnął mnie do tego tata, który, choć teraz rzeźbi to z wykształcenia jest mechanikiem.

MW

Komentarze