Gmina Sulęczyno Kultura

KONTYNUUJĄ PIĘKNE DZIEŁO WŚRÓD NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Po raz szósty w ośrodku wypoczynkowym Mausz odbyły się warsztaty artystyczne dla osób niepełnosprawnych. Uroczyste ich podsumowanie połączono z wernisażem prac artystów.

Po raz drugi współorganizatorem warsztatów było Koło Gospodyń Wiejskich „Mściszewiczanki” Jego szefowa, a zarazem przewodnicząca Rady Organizacji Pozarządowych gminy Sulęczyno Milena Bronk prowadziła podsumowanie warsztatów. W spotkaniu brała też udział Krystyna Dominiczak, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego, który warsztaty finansuje.

Historia

O warsztatach opowiadał ich twórca dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i jednocześnie wiceprezes Stowarzyszenia Szansa Start Zbigniew Zarzycki.

– Pierwszy raz warsztaty zostały zorganizowane przez Towarzystwo Walki z Kalectwem. Kiedy pan wójt zaproponował mi pracę w gminie zrezygnowałem z towarzystwa, ale warsztaty chciałem zachować. No i porozumieliśmy się z panią Mileną, a pani dyrektor Krystyna Dominiczak przyklasnęła i powiedziała „Robimy!”.

Współczesność

Na tematyce warsztatów swoje piętno odcisnęły dramatyczne wydarzenia, jakie spotkały gminę w wyniku sierpniowej nawałnicy.

– W tym roku postanowiliśmy zrobić reportaż pokazujący pracę strażaków, którzy przyjechali aż z Tatr pomagać usuwać szkody w tych trudnych dla regionu chwilach – powiedział Jacek Kołakowski, instruktor fotografii.

– Dziękuję wszystkim, ale najbardziej uczestnikom warsztatów. Dobrze, że udokumentowali swoją pracą to, co nas spotkało. Byłem tu wczoraj i widziałem, jak oni pracują. Te prace są naprawdę na najwyższym poziomie – ocenił wójt Bernard Grucza.

Dodatkowe atrakcje

Choć głównym tematem dnia było podsumowanie tygodniowej pracy niepełnosprawnych artystów i pokaz ich prac, nie ograniczono się tylko do tego. Prezes Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych Piotr Hałuszczak wręczył „Mściszewiczankom” order „Serca Matkom Wsi”.

– Order ma korzenie jeszcze przedwojenne. Początkowo był wręczany matkom, które oddały synów do armii. Później, w czasie pokoju ewoluował. Dziś jego specyfiką jest to, że to koleżanki decydują o wyróżnieniu swoich koleżanek. Kapitułą odznaczenia są bowiem wszystkie osoby udekorowane i to one nominują kolejnych odznaczonych – powiedział Piotr Hałuszczak.

Inną atrakcją był występ barda studenckiego z przełomu wieków Adama Drąga – laureata wielu „Bazun” i współtwórcy zespołu „Wały Jagiellońskie”, który dał wzruszający recital ballad. Artysta otrzymał też album z pracami niepełnosprawnych.

Więcej zdjęć na naszym profilu na facebook’u.

 

MW

Komentarze