Gmina Kościerzyna Wokół nas

PILNY REMONT DACHU NA KOŚCIELE ŚW. TRÓJCY

Zakończył się pierwszy etap remontu dachu na kościele świętej Trójcy w Kościerzynie. Drugi – będzie trzykrotnie droższy, bo do remontu pozostało jeszcze ponad 50% poszycia. Niestety, nie oszczędziły go ostatnie wichury, które znów pozwalały część dachówek.

Parafia po zakończeniu pierwszego etapu remontu, przymierza się do całkowitej modernizacji pozostałej części poszycia dachowego. Dotychczasowa inwestycja kosztowała 250 tysięcy złotych.

Trudne wyzwanie

Inwestycję podjęto w roku jubileuszowym, bo w tym roku właśnie minęło 100 lat od zakończenia budowy kościoła św. Trójcy w Kościerzynie. – Sama parafia liczy ponad 800 lat, kościół dokładnie 100 lat. Chcemy zachować w naszym mieście to, co zabytkowe i piękne – mówi proboszcz parafii, ks. Antoni Bączkowski. W ramach pierwszego etapu wymiany dachu, położono nowe dachówki na dwóch skrzydłach kościoła. Inwestycja była dofinansowana przez Urząd Miasta oraz samorząd województwa pomorskiego. – To było trudne zadanie nie tylko ze względu na koszty, ale samo wykonanie. Nie ma takich firm, które chciałyby się tego podjąć. To było niezwykłe wyzwanie – przyznaje ks. Bączkowski, jednocześnie zapowiadając kolejny etap inwestycji. Parafia w przyszłym roku chciałaby dokończyć modernizację, której koszt szacowany jest na 630 tysięcy złotych. Wnioski o wsparcie tej inwestycji wysłano już m.in. do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz do samorządu miejskiego i gminy Kościerzyna. – Chcielibyśmy to szybko zrobić, bo tam wciąż lecą dachówki. Daj Boże, żeby nikomu nic się nie stało – mówi proboszcz św. Trójcy.

Komentarze