Gmina Sierakowice Inwestycje Powiat kartuski

Pociągi jeszcze nie jeżdżą, ale kasa na nowy dworzec już jest!

Po węźle w Kartuzach, Gołubiu, Kościerzynie, Somoninie przyszedł czas na węzeł kolejowy w Sierakowicach. W środę 20 września wójt gminy Sierakowice Tadeusz Kobiela podpisał z marszałkiem Mirosławem Strukiem umowę, dzięki której na tę inwestycję gmina dostanie 5 mln zł.

Tym, co różni tę umowę od poprzednich, jest fakt,  że z Sierakowic do Kartuz nie kursują jeszcze żadne pociągi. Linia ta pozostaje zamknięta od ponad 20 lat. Czy to znak, że rewitalizacja połączenia Kartuzy – Sierakowice – Lębork  będzie możliwa? Pewnie tak, przecież Urząd Marszałkowski nie podpisałby w przeciwnym razie umowy.

Pomysł powstania węzła kolejowego  w Sierakowicach pojawił się już w 2015 roku i z miejsca ruszył galopem. Samorządy zainteresowane odtworzeniem linii podjęły współpracę. W ubiegłym roku przedstawiona została wstępna analiza inwestycji, która utwierdziła zainteresowanych rewitalizacją, że projekt jest możliwy do zrealizowania.

Rewitalizacja połączenia kolejowego Kartuzy – Sierakowice – Lębork znajduje się na liście rezerwowej priorytetowych inwestycji kolejowych naszym regionie. Być może podpisanie środowej umowy będzie krokiem milowym do tego, aby to zmienić.

5 mln dofinansowania

Gminie zostały przyznane środki z RPO. Dofinansowanie przeinaczone będą nie tylko na rewitalizację linii, ale także na powiększenie dworca, budowę nowych parkingów i ścieżek rowerowych. Co jest o tyle nietypowe, że w przypadku wszystkich poprzednich inwestycji w budowę węzłów kolejowych, pociągi na danych trasach już kursowały. Budowa nowego połączenia kolejowego ma się zakończyć do 2019 roku, jej łączny koszt wyniesie 8,7 mln złotych, a korzystać z niego będzie około 12 tysięcy pasażerów rocznie.

 

– Budowa węzła oznacza kolejny skok cywilizacyjny dla gminy. Na bazie węzła zostanie na 99 proc. zrewitalizowana, przywrócona linia kolejowa nr 229 z Kartuz do Sierakowic i być może do Lęborka – tak o nowej inwestycji wypowiada się wójt gminy Sierakowice Tadeusz Kobiela. – Dzięki budowie węzła kolejowego w Sierakowicach zostanie przywrócone połączenie sprzed ponad 20 lat, co zdaniem wójta znacznie poprawi skomunikowanie najbardziej zaludnionej, zachodniej części powiatu kartuskiego z aglomeracją trójmiejską.

Marszałek Struk zwraca natomiast uwagę na inne zalety planowanej inwestycji. – Zależy nam na tym, aby w takich węzłach integracyjnych można było zostawić bezpiecznie rower, samochód i przesiąść się do pociągu lub autobusu – komentował podpisanie umowy.

 

Komentarze