Wokół nas

Pogoda stwarza niebezpieczne sytuacje

Region.  Wypadki nad wodą

Tegoroczne upalne lato sprzyja zabawie nad zbiornikami wodnymi. Niestety ten wzmożony ruch na kąpieliskach stwarza także niebezpieczeństwo. Mimo, że w wielu miejscach obecny jest ratownik, to nie zawsze decydujemy się na oddanie się pod jego ochronę i wybieramy kąpieliska niestrzeżone.

Statystyki pokazują, że w naszym regionie od 1 czerwca utonięciom nie uległo wiele osób, ale to nie oznacza, że takie przypadki nie miały miejsca. W powiecie kościerskim jak do tej pory odnotowano dwa utonięcia. Obydwa miały miejsce na początku lipca. Okoliczności pierwszego z nich nie zostały do końca wyjaśnione – dotyczą znalezionego w zbiorniku wodnym w Wielu, ciała mężczyzny w wieku około 80 lat. Nie jest pewne, że przyczyną jego śmierci było utopienie, z racji wieku mógł być to zawał bądź udar słoneczny. Kolejny przypadek odnotowano 7 lipca we Wdzydzach. Mężczyzna wychodząc z łodzi najprawdopodobniej poślizgnął się i wpadł do wody. Nie mogąc się wydostać spomiędzy dwóch łodzi utonął.

W powiecie kartuskim w okresie wakacyjnym na szczęście nie miało miejsca żadno utonięcie. Świadczy to o dużej rozwadze wśród mieszkańców i turystów spędzających czas nad jeziorami położonymi na terenie powiatu. Rzecznik kartuskiej policji informuje, że jedyne utonięcie w tym roku miało miejsce na początku kwietnia.

Zasady przede wszystkim

Podczas korzystania z uciech kąpielisk należy pamiętać o kilku podstawowych sprawach. Po pierwsze korzystajmy z kąpielisk sprawdzonych i nadzorowanych przez osoby do tego uprawnione. Należy dostosowywać się do poleceń wydawanych przez ratowników, np. nie wchodzimy do wody pod wpływem alkoholu, ponieważ to on jest najczęstszą przyczyną wypadków na terenach wodnych.

Specjaliści apelują, że nie należy kąpać się tuż po spożyciu posiłku. Należy odczekać co najmniej godzinę. Podobnie wygląda sytuacja podczas opalania się. Bardzo słoneczna pogoda motywuje do tego, by szukać ochłody w wodzie, jednak takie szybkie zanurzenie się może spowodować szok termiczny lub utratę przytomności. Jeżeli zależy nam na bezpiecznej kąpieli należy w pierwszej kolejności schłodzić wodą kark, twarz i okolice serca.

Nie popisuj się

Szczególną przestrogę kierujemy do ludzi młodych. Skoki do wody z dużych wysokości, a w szczególności do wody płynącej, mogą zakończyć się nawet uszkodzeniem kręgosłupa, co może prowadzić do poważnej niepełnosprawności. Popisy przed znajomymi nie są warte takiego poświęcenia.

Dzieci przebywając nad wodą zawsze powinny być pod nadzorem osoby dorosłej. Zwłaszcza podczas korzystania ze sprzętów takich jak kajaki czy rowerki wodne.

S.SZ

 

Komentarze