Wokół nas

Pokazali rezultaty wspólnych zajęć na olimpiadzie

Gdańsk.Podsumowanie tegorocznej edycji programu  „Dynamicznych Seniorów z Energią”

18 października w hali AWFiS-u odbyła się I Olimpiada „Dynamicznych Seniorów z Energią”. Było to podsumowanie programu  w którym w tym roku uczestniczyli seniorzy z 15 pomorskich gmin. Jego celem jest  aktywizacja mieszkańców powyżej 55 roku życia.

Program trawa już dwa lata . Dotyczy mieszkańców mniejszych miejscowości. Dzięki niemu mogli  oni wziąć udział w spotkaniach podczas  których mogli skorzystać z bezpłatnych badań lekarskich i porad np.lekarza geriatry. Dodatkowo otrzymywali szereg prezentacji ze strony policji ,straży pożarnej ,firm Energa i Lotos dotyczących sytuacji życiowych charakterystycznych dla codzienności seniorów. Chodziło np. o unikanie oszustw   których ofiara padają bardzo często seniorzy. W ramach programu w każdej z gmin uczestniczących   odbywały się zajęcia dla określonej grupy seniorów. Były one bezpłatne a ich celem było usprawnienie ich kondycji. Efektem dodatkowym było pobudzenie do integracji w środowisku.

Olimpijskie podsumowanie

W tym roku realizator programu Energa wyszła z pomysłem efektywnego podsumowania edycji . Zorganizowano olimpiadę – rodzaj zawodów  które miały pokazać rezultaty przeprowadzonych zajęć . Wzięło w niej udział 250 zawodników z 14 reprezentacji. Z powiatu  kościerskiego przyjechali seniorzy z Kościerzyny i Liniewa, natomiast z powiatu kartuskiego seniorzy z Kartuz i Somonina.

Startowali oni  w konkurencjach, które doskonale przedstawiały rezultaty wspólnych zajęć w ramach programu „Seniorzy z energią”.  Tor przeszkód obejmował min. Slalom, przenoszenie piłek lekarskich czy rzut woreczkami do bramki. Były tez dyscypliny bardziej dynamiczne jak rzut piłką do kosza. Zawodnicy musieli też wykazać się umiejętnościami pracy zespołowej min. przy układaniu puzzli.

Zmagania  oceniała komisja sędziowska .I ona i organizatorzy byli pod wrażeniem sprawności zawodników. Widać było ich dobrą kondycję fizyczną.

Nie było przegranych.

Jak to przy zmaganiach sportowych musieli być zwycięzcy. I ci indywidualni i zespoły otrzymali nagrody i upominki. Niestety zabrakło wśród nich naszych reprezentacji. Jednak jak podają organizatorzy największym sukcesem olimpiady było to, że zgromadziła aż tylu seniorów i dostarczyła im niezapomnianych wrażeń. Ponieważ pomiędzy konkurencjami była możliwość nawiązania nowych znajomości a później zabawa dla wszystkich z  poczęstunkiem.

 

– Na pewno zamierzamy kontynuować tę inicjatywę, ponieważ spotkała się z fantastycznym odbiorem ze strony gmin i seniorów. Są już zgłoszenia dodatkowych gmin, które nie brały udziału, ale które się o nim dowiedziały i chcą do niego przystąpić. Myślę, że od początku grudnia będziemy prowadzić rekrutację i przygotowywać nową edycję. Widać, że seniorzy potrzebują zajęć, które są dedykowane specjalnie tej grupie wiekowej. Oni potrzebują spędzać ze sobą czas, wyjść z domu i prowadzić aktywność fizyczną.– mówiła koordynatorka projektu.

S.SZ

 

Komentarze