Gmina Przodkowo Inwestycje

Pomieczyno. Budowa hali FKP

Dla firmy możliwość rozwoju – dla gminy podatki i miejsca pracy

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

W pomieczyńskiej fabryce FKP Sp. z o.o. (wcześniej Fenster Keller Polska Sp. z o.o.) 25 lipca wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego obiektu. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele kierownictwa polskiego oddziału i FKN-Gruppe, załoga firmy oraz przedstawiciel Generalnego Wykonawcy  (Konsorcjum firm Enertech i CD Bud) – Wiesław Lidzbarski.

Gospodarza terenu- gminę Przodkowo reprezentował wójt Andrzej Wyrzykowski.
-Gratuluję prezesom. To bardzo ważna uroczystość. Pamiętam sprzed kilkunastu lat uroczystość rozpoczęcia waszej działalności. Odbywała się w wynajmowanym pomieszczeniu. Z stamtąd, przenieśliście się na swoje, a teraz okazuje się, że tego swojego jest za mało. Cieszę się że firma się rozwija, że jej dyrekcja dobrze rozumie społeczną odpowiedzialność biznesu – w swoim wystąpieniu chwalił firmę włodarz gminy.

Dyrektor zakładu Henryk Młyński potwierdził słowa wójta.

– Nasze dzieła podziwiać można m.in. w Singapurze, Luksemburgu, Kopenhadze, czy Iranie. W Polsce stworzyliśmy fasadę Cosmopolitan Tower w Warszawie. Rozwija się firma, ale też i cała FKN-Gruppe. Powstaje duża inwestycja w  Londynie, mamy kontrakty w Niemczech. Rozbudowa naszego oddziału w Pomieczynie nie rozwijała by się tak pięknie bez dużego wsparcia wójta Przodkowa Andrzeja Wyrzykowskiego i Rady Gminy –  ad vocem powiedział Henryk Młyński.

Uroczystość

Prace przy obiekcie zaczęły się na początku czerwca br.. Budynek socjalno- biurowy jest już gotowy w stanie surowym. Widać też fundamenty powstającej hali produkcyjnej. Tworzą prostokąt o wymiarach 96x 45m.

Pod jednym z przyszłych filarów nośnych pozostawiono otwór. Trafił doń kamień węgielny i butelka z aktem erekcyjnym. Pierwsze łopaty cementu położyły firmowe i gminne vipy, a później wytypowani pracownicy zakładu .Dokończyli zamurowywanie wykonawcy hali. Natomiast vipy i cała załoga FKP udała się na poczęstunek. Serwowano tort o kształcie mającej powstać hali.

Komentując przebieg inwestycji dyrektor Henryk Młyński mówił  o wykonawcach konsorcjum firm Enertech, którą reprezentuje Pan Wiesław Lidzbarski  i CDBud , którą reprezentuje Pan Andrzej Cichewicz -Jeśli chodzi o naszą halę, muszę pochwalić głównego wykonawcę. Nie spodziewałem się, że firma w taki sposób potrafi zorganizować swoją pracę.

 

Inwestycja

 

Nowy obiekt ma być gotowy do końca roku. Będzie mieścić budynek socjalno-  biurowy o powierzchni 900 m2  i hale produkcyjną z centrum badawczym o pow. 4225 m2. Przedłużeniem jej będzie wiata o powierzchni 730 m2.

Pierwszy budynek będzie dwu kondygnacyjny,  na parterze będzie część socjalna i pomieszczenia techniczne. Ważne, że zastosowane tu rozwiązania umożliwiają dostęp dla osób niepełnosprawnych. Na piętrze główną przestrzeń zajmą laboratoria oraz pomieszczenia socjalne dla ich pracowników.

Hala będzie typu Llentab. Będzie miała funkcję produkcyjną i w części badawczą.

Inwestycja pozwoli wydatnie zwiększyć potencjał firmy, gdyż obecnie główna hala ma powierzchnie „tylko” 2,8 tys. m2.

Miejsca pracy

– W nowym budynku będzie też instytut badawczy. Nasza firma produkuje fasady, ale my nie korzystamy z projektów typowych. Każda fasada jest inna i robiona przez nas od początku. Musimy więc badać elementy konstrukcji, bo każda z nich to prototyp – powiedział Grzegorz Zaleski odpowiedzialny w firmie za część badawczą.

Obecnie przodkowski oddział  FKN-Gruppe – zatrudnia 150osób . W nowym obiekcie pracę znajdzie kolejne 30-50.Aby znaleźć pracowników firma podjęła współpracę z Katedrą Konstrukcji Stalowych Politechniki Gdańskiej, a także z przodkowskim Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych.

– Planujemy zatrudnić pracowników głownie ze społeczności lokalnej. Chcemy pozyskać i dać szansę młodym, zdolnym i chętnym do pracy w nowoczesnej branży jaką jest projektowanie, produkcja i montaż fasad szklanych. – podsumowuje plany dyrektor zakładu Henryk Młyński.

Dariusz Tryzna

 

 

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Komentarze