Kultura Sport Wokół nas

Pomorski sport szkolny na najwyższym poziomie w kraju

Rządowy program „Szkolny Klub Sportowy” został najpełniej zrealizowany w województwie pomorskim – ocenili przedstawiciele Instytutu Sportu obecni na pierwszej z dwóch podsumowujących program konferencji w naszym województwie.

W ramach programu w województwie pomorskim powstało 912 klubów sportowych w 780 szkołach. Kluby zrzeszają 18 tys. dzieci w różnym wieku – od najmłodszych klas szkoły podstawowej po licealistów. Oferują zajęcia z 60 dyscyplin sportowych. Zajęcia te odbywają się w wymiarze 2 godzin zegarowych tygodniowo. Żadne inne województwo nie realizuje programu na tak wielką skalę.

Są obiekty sportowe, jest gdzie ćwiczyć

Jest to największy program edukacyjny realizowany w historii.

– To akcja rządowa wsparta przez marszałka województwa. Samorząd województwa ciężko pracował, by stworzyć bazę sportową. I ona jest. W każdej gminie mamy pełnowymiarową halę sportową, w każdym powiecie basen, a oprócz tego wiele różnych boisk. Ten program „napełnia” nam tę infrastrukturę. Co sobotę i niedzielę ćwiczą na niej dzieci pod okiem instruktorów. Jesteśmy właśnie po kontroli Instytutu Sportu. Kontrolujący są zachwyceni. Nie tylko przebiegiem samych zajęć, ale także ogromną integracją społeczną, jaką te zajęcia wywołały – mówi kierujący Wojewódzkim Szkolnym Związkiem Sportowym Dariusz Męczykowski.

Wojewódzki SZS też docenia integrujący efekt zajęć. Ogłosił nawet konkurs „Integracja uczestników w Programie Szkolny Klub Sportowy za środowiskiem społecznym” dla ich uczestników.

Gdy samorząd współpracuje z rządem – sukces musi przyjść

Sukces województwa pomorskiego wynika ze zgodnej współpracy władz rządowych i samorządowych. Samorząd województwa wyasygnował dodatkowe pieniądze na obsługę programu. Dzięki temu możliwe było stworzenie w biurze WSZS stanowisk pracy dla osób obsługujących program, co zaowocowało znacznie wyższą, niż gdzie indziej sprawnością działań. Miało to duże znaczenie zwłaszcza w czasie reformy systemu oświaty.

Pierwsza edycja programu obejmuje rok kalendarzowy. Od 1 stycznia rozpoczyna się następna. Jak nas zapewnia Dariusz Męczykowski województwo pomorskie już jest gotowe do złożenia aplikacji do niej.

MW

Dariusz Męczykowski, przewodniczący Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego:

Jestem dumny, że udało mi się pozyskać ten program i przygotować do tego biuro. Jesteśmy krajowym liderem zarówno pod względem liczby ćwiczących dzieci w stosunku do liczby mieszkańców, jak i w różnorodności zajęć. Wdrożyliśmy program jako pierwsi w kraju. Jego wielki zakres wynika między innymi z tego, że Wojewódzki SZS jako jedyny posiada system rejestracji szkół. Ułatwiło to nam dotarcie do tylu szkół.

Komentarze