Gmina Kartuzy Gmina Przodkowo Gmina Sierakowice Gmina Żukowo OSP Powiat kartuski

POWIAT KARTUSKI. BĘDĄ CZTERY SAMOCHODY DLA OSP

Koniec 2017 roku przyniósł wreszcie dobre wieści dla jednostek OSP, które miały zarezerwowany zakup wozu bojowego w tym roku. Co więcej, okazało się, że do zaplanowanych trzech średnich doszedł jeszcze wóz lekki.

Świętym Mikołajem, który przyniósł te dobre wieści był Edmund Kwidziński dyrektor Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP. 29 grudnia poinformował nas, że nowe samochody trafiły do jednostek OSP z Brodnicy Górnej w gminie Kartuzy, do OSP Pomieczyno w gminie Przodkowo i OSP Leźno w gminie Żukowo. Czwarty dodatkowy samochód otrzymała jednostka z Mojusza. Będzie to lekki wóz bojowy, który zastąpi dotychczasowy 36-letni samochód będący na wyposażeniu.
– Pieniądze na tą inwestycję zabezpieczyliśmy na sesji budżetowej z ubiegłego roku. Teraz chodzi o to, abyśmy do tych 150 tys. pozyskanych z KSRG dołożyli swoje i przekazali jednostce, bo to ona kupuje – tłumaczył radnym sprawę na sesji z 17 października br. wójt Tadeusz Kobiela.

„Zrzuta na wóz…”

Dziś zakup nowego samochodu bojowego dla jednostki OSP to ogromny wydatek. Od 2017 roku, kiedy został podwyższony VAT średni wóz bojowy kosztuje 760-770 tys. zł. Ciężki wóz bojowy to wydatek ponad 1 mln zł.
Co ważne w powiecie kartuskim od kilku lat utrzymuje się tendencja, aby jednostki OSP wyposażać w nowe samochody. W powiatach sąsiednich np. kościerskim jest inaczej.

D. Tryzna

Czytaj więcej w naszym wydaniu papierowym z 3.01.2018.

Komentarze