Wokół nas

Powiat kartuski doceniony

Region. Wsparcie dla OSP

Na ostatniej, XLVIII sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego radni przyjęli uchwałę o udzieleniu pomocy finansowej dla jednostek ochotniczych straży pożarnych. Na nowe pompy, agregaty i inny sprzęt ratowniczo-gaśniczy przeznaczono 500 tys. zł. Ponad ćwierć tej kwoty – aż 137.400 zł trafi do powiatu kartuskiego.

Na sesji podkreślano, że nowy sprzęt trafi tam, gdzie zostanie najlepiej wykorzystany. Że dostaną go jednostki, które mają największą liczbę interwencji i które wyróżniają się wysoką skutecznością tych interwencji.

Najwięcej dostaną Kartuzy i Żukowo

Do gminy Kartuzy trafi sprzęt wartości 32.945 zł. Wzbogaci on wyposażenie 5 jednostek OSP. Jednostka z Łapalic otrzyma motopompę pływającą. Do Mirachowa i Sianowskiej Huty trafią agregaty prądotwórcze. OSP Stara Huta zyska pompę szlamową. Najdroższy prezent przygotowano dla OSP Pomieczyńska Huta. Dostanie ona motopompę wartą 18.400 zł.

Niewiele mniej – 32.400 zł – wart jest sprzęt dla jednostek z gminy Żukowo. Tu postanowiono doposażyć 4 jednostki. OSP Leźno dostanie piłę ratowniczą, OSP Skrzeszewo – podobną piłę i dodatkowo agregat prądotwórczy, drugi agergat trafi do Sulmina. Jednostka z Niestępowa wzbogaci się natomiast o motopompę wartości 18.200 zł.

Pozostałe gminy

Poza tym do gmin powiatu trafią: 4 pompy szlamowe – do jednostek z Sulęczyna, Smołdzina, Goręczyna i Kożyczkowa; 7 motopomp pływających – do Sulęczyna, Przodkowa, Pomieczyna, Gowidlina, Reskowa, Goręczyna i Ostrzyc; 4 piły ratownicze – dla jednostek z Pomieczyna, Reskowa, Kamienicy Szlacheckiej i Kaplicy; 2 agregaty prądotwórcze – do Mojusza i Chmielna oraz motopompa dla OSP Nowe Czaple. W sumie do gminy Sulęczyno trafi sprzęt wartości 5.775 zł; strażacy z gminy Przodkowo wzbogacą się o wyposażenie warte 14.150 zł; druhowie sierakowiccy zostaną wsparci kwotą 7.275 zł; a chmieleńscy – 12.875 zł. Wyposażenie straży z gminy Stężyca zwiększy swą wartość o 20.800 zł, a ochotnikom z sąsiedniej gminy Somonino zostanie przekazany sprzęt za 11.150 zł.

Dodatkowe dofinansowanie

Poza uchwałą, dodatkową dotację, również na zakup środków ratowniczych otrzymała OSP z Dzierżążna. Zakupi ona latarki i strażackie saperki. Z kolei OSP z Przodkowa otrzyma pieniądze na zakup defibrylatora do szkoleń oraz komputer sterujący fantomem do ćwiczeń pierwszej pomocy. Te dodatkowe środki to dowód uznania dla jednostek wyróżnionych za swoją skuteczność przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

– Nowoczesny sprzęt kosztuje i chciałbym bardzo serdecznie podziękować samorządowi województwa za to wsparcie. Cieszę się, że nasze wnioski zawsze są popieranie przez wszystkich radnych – podziękował radnym województwa Edmund Kwidziński, dyrektor Zarządu Wykonawczego Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Gdańsku.

MW

Dariusz Męczykowski Radny Sejmiku Pomorskiego

Strażacy to grupa ciesząca się największym zaufaniem społecznym. Udowadniają to codziennie. Tak było też podczas pamiętnej sierpniowej nawałnicy, której roczek będziemy wkrótce obchodzić. Pamiętam jak kilka dni po niej, kiedy razem z marszałkiem M. Strukiem byliśmy w Rytlu, na spotkaniu z samorządowcami poszkodowanych gmin, mówili oni, że tylko dzięki poświęceniu strażaków z PSP i OSP uchronione zostały przed tragedią.

Wszyscy pamiętamy jak mocno się zaangażowali wtedy, stąd decyzja radnych sejmiku była jednomyślna. Wsparliśmy szczególnie te jednostki, które należą do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. One mają najwięcej wyjazdów, a ich członkowie najwięcej interwencji.

Wśród nich na szczególne uznanie zasługują druhowie z powiatu kartuskiego. Choć nawałnica sierpniowa dotknęła tylko dwie gminy z tego powiatu, to w walce z nią uczestniczyły prawie wszystkie jednostki. Dla mnie podziwu godną rzeczą jest to, że druhowie z powiatu kartuskiego nie pobierają ekwiwalentu, a pieniądze z ich działań idą na potrzeby jednostek. To warto podkreślić.

Komentarze