Gmina Chmielno Gmina Przodkowo Gmina Sierakowice Powiat kartuski

POWIAT KARTUSKI. OSP PODSUMOWAŁY ROK 2017

Mieszkańcy powiatu kartuskiego mogą czuć się bezpieczni…”

W sobotę 20 bm. w siedzibie banińskiej OSP spotkali się strażacy z powiatu kartuskiego, by podsumować rok pracy. Dokonania straży pożarnych prezentowali prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP st. bryg. Edmund Kwidziński oraz komendant powiatowy PSP mł. bryg. Romuald Pituła.

Dla straży pożarnych powiatu rok 2017 był szczególny. Poza rutynowym, takim jak zawsze działaniem przyniósł on wielką akcję ratunkową po sierpniowej nawałnicy. W dodatku był to rok kampanii sprawozdawczej w Ochotniczych Strażach Pożarnych.

Statystyki

Statystyki działań i stan wyposażenia jednostek przedstawił komendant powiatowy PSP mł. bryg. Romuald Pituła.

W 52 jednostkach OSP na terenie powiatu działa 2938 strażaków ochotników. 23 straże należą do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Odnotowano 2814 interwencji – o 237 więcej niż w roku 2016. Najwięcej, bo aż 2476 to były wyjazdy do miejscowych zagrożeń. Były też 282 pożary i 56 alarmów fałszywych. 686 działań w sierpniu związanych było z nawałnicami, 675 działań związanych było z lokalnymi podtopieniami, z tego aż 184 działania przypadły na okres 26-28 lipca. Zdarzenia, w których interweniowali strażacy przyniosły śmierć 24 osobom.

Wyposażenie

Obecnie jednostki OSP w powiecie dysponują w sumie 104 samochodami. W tym 73 gaśniczymi i 31 specjalnymi. Strażacy mają 252 pompy – w tym 80 pływających, 16 łodzi i pontonów, 101 agregatów prądotwórczych, 182 piły, 222 aparaty oddechowe, 27 agregatów oddymiających i wiele drobniejszego sprzętu.

W tym roku straże powiatu wzbogaciły się o 3 średnie i 1 lekki szmochody pożarnicze. Otrzymały je jednostki OSP: Pomieczyno, Leźno, Mojusz i Brodnica Górna. Z kolei akcje po sierpniowej nawałnicy spowodowały zużycie bardzo intensywnie użytkowanego sprzętu, zwłaszcza pił. Straty te zostały z nawiązką wyrównane przez sponsorów. Oprócz wyposażenia poprawiła się też baza lokalowa straży. Straznice i remizy przeszły remonty i modernizację. Największy zakres prac był w OSP Kożyczkowo w gminie Chmielno.

MW

Czytaj więcej w wersji papierowej wydania z dnia 23.01.2018

Komentarze