Gmina Chmielno Gmina Kartuzy Gmina Sierakowice Powiat kartuski

POWIAT KARTUSKI. WYŁONIONO WYKONAWCĘ NA DW211

W ubiegłym tygodniu Zarząd Dróg Wojewódzkich wybrał wreszcie wykonawcę p[przebudowy 211 na odcinku Kartuzy- Mojusz. Inwestycję wykona konsorcjum firmy polskiej i litewskiej. 15 km przebudowanej drogi  będzie kosztowało ponad 25 mln więcej niż zaplanowano.

Na tyle  inwestycję wyceniło konsorcjum firmy Trakcja PRKiL. S.A z Warszawy i AB Kowno Tiltai z litewskiego Kowne  które wybrał jako wykonawcę Zarząd Dróg Wojewódzkich.  Był to trzeci przetarg organizowany aby wyłonić wykonawcę. Poprzednie unieważniono z racji ofert które znacznie przekraczały zaplanowany koszt inwestycji czyli 58 mln zł.  Tym razem wpłynęło aż pięć ofert ale podobnie jak wcześniej były wyższe i opiewały na kwotę od 83 do 99,9 mln zł.  Wybrani oferenci zaproponowali 83,5 mln zł.

Wystartowali w ubiegłym roku

Dla przypomnienia w październiku ub. roku Zarząd Województwa Pomorskiego dał zielone światło dla realizacji tego projektu..  Wyceniony na 58 mln zł. miał  aż 47 mln zł. unijnego dofinansowania. Jeszcze tego samego miesiąca marszałkowie pomorscy , starosta kartuski i wójtowie gmin Kartuzy , Chmielno i Sierakowice podpisali stosowną umowę. W styczniu bieżącego roku podjęto prace przygotowawcze do tej inwestycji czyli wycinkę drzew z poboczy. Do końca lutego usunięto ich łącznie 1111. Jeszcze trwają prace związane ze sprzątaniem pozostałości po niej.

Ruszą w kwietniu

Jak wynika z informacji  uzyskanych z Zarządu Dróg Wojewódzkich w ciągu  miesiąca może być podpisana umowa z wykonawcą. Od jej momentu ma on dwa tygodnie aby wejść na plac budowy. Inwestycja musi być oddana do końca 2019 roku.

Procedura ta oznacza że najbliższe dwa sezony letnie czeka mieszkańców powiatu i turystów katorga z pokonaniem tej trasy. Szczególnie dotyczy to użytkowników DW 211 z gminy Sierakowice bo codzienny strumień aut  z tego kierunku jest największy. Trzeba już szukać dobrych objazdów.

Co da inwestycja

Zaplanowano że dzięki inwestycji na odcinku od Kartuz do Mojusza  jezdnia uzyska szerokość 7 m z poboczami o min . szerokości 1,25 m .Jej nawierzchnia będzie z betonu asfaltowego. Na odcinkach  z obszarem zabudowanym zostanie wykonana nawierzchnia tzw. „cicha „ Skorygowane zostaną łuki pionowe i poziome. Zostaną rozbudowane skrzyżowania z drogami niższej kategorii. Zostaną przebudowane trzy przejazdy kolejowe w okolicach Reskowa.

Inwestycja ma poprawić bezpieczeństwo dla pieszych – mieszkańców wsi przez które przebiega DW211. Będą przebudowane istniejące oraz wybudowane  nowe chodniki i ciągi pieszo-rowerowe. Zostanie wykonana kanalizacja  deszczowa omawianego odcinka oraz zbiorniki retencyjne na wody opadowe.

Celem inwestycji jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym jak również bezpieczeństwo w ruchu pieszych i rowerzystów którego natężenie na tym ruchu stale rośnie.

Dariusz Tryzna

Komentarze