Powiat kościerski

POWIAT. KONWENT WÓJTÓW POWIATU KOŚCIERSKIEGO ODBYŁ SIĘ W KOŚCIERZYNIE.

Za 1, 3 czy 10 lat? Kiedy zlikwidują smog?

Tym razem w Kościerzynie odbył się konwent wójtów powiatu kościerskiego. Samorządowcy dyskutowali o przyszłości LOT Serce Kaszub oraz o coraz głośniejszej akcji „Kościerskie dymy”. Gościem spotkania była Łucja Ptaszyńska z Pomorskiej Fundacji Ekoenergetycznej.

Celem Fundacji jest całkowita likwidacja smogu w Kościerzynie. Dają sobie na to trzy lata. Jednak zdaniem burmistrza Michała Majewskiego, potrzebnych jest nie trzy, a dziesięć lat.

Publikują zdjęcia zadymiaczy

Za smog w mieście są odpowiedzialni wszyscy mieszkańcy, głównie ci, którzy spalają w swoich przestarzałych kotłowniach węgiel, do tego słabej jakości. Zdjęcia domów i kominów emitujących czarne dymy w Kościerzynie można oglądać od jakiegoś czasu na facebook’u pod hasłem „Kościerskie dymy”. – Otwarcie mówimy, że nie zgadzamy się na to, żeby nas zatruwano. Facebook tu bardzo pomógł, bo daje możliwość kontaktu, wymiany myśli oraz publikowania tych zdjęć – mówi inicjatorka akcji, Łucja Ptaszyńska. Tym samym, facebookowicze chcą zmusić mieszkańców miasta do zastosowania bardziej ekologicznych źródeł ciepła. – Akcja ma być rozszerzona na cały powiat, dlatego zachęcam wójtów do współpracy – podkreśla szefowa Pomorskiej Fundacji Ekoenergetycznej.

Miasto popiera akcję

Akcję wspierają między innymi władze Kościerzyny, które wspólnie z Fundacją we wtorek 13 marca zorganizowały spotkanie poświęcone jakości powietrza w mieście. – Patrząc na samorządy na terenie woj pomorskiego, uważam, że jako Kościerzyna robimy bardzo dużo – mówi burmistrz Kościerzyny. Michał Majewski wśród tych działań wymienia termomodernizację kilkunastu obiektów miejskich i wspólnotowych, a także wymianę w ostatnich latach 350 źródeł ciepła z węglowych na ekologiczne.

Nie będziemy nikogo zmuszać”

Do akcji „Kościerskie dymy” przyłączają się kolejne instytucje, organizacje i samorządy. – Jeśli wspólnie się za to weźmiemy, to damy radę w kilka lat uporać się ze smogiem – apelowała do wójtów podczas konwentu Łucja Ptaszyńska. Michał Majewski jednak otwarcie mówił, że na to potrzeba minimum 10 lat. – Jesteśmy za edukowaniem mieszkańców, ale nie przymuszaniem ich do wymiany źródeł ciepła. Tego nie poprzemy – dodawał burmistrz Kościerzyny. W miesiącach zimowych smog często jest widoczny w Kościerzynie. To unosząca się nad miastem „chmura” zanieczyszczeń powietrza atmosferycznego. Jego tworzeniu sprzyja bezwietrzna pogoda i duża wilgotność powietrza.

Ad

Komentarze