Gmina Kościerzyna Powiat kościerski

POWIAT. SESJA RADY POWIATU POŚWIĘCONA BEZPIECZEŃSTWU W POWIECIE W 2017 ROKU

Mieszkańcy powiatu kościerskiego mogą czuć się coraz bezpieczniej. Z danych policji i prokuratury wynika, że spada liczba przestępstw oraz wypadków drogowych. Statystyki zaprezentowano na ostatniej sesji Rady Powiatu Kościerskiego.

W 2017 roku na terenie powiatu doszło do 146 wypadków, w których zginęły 4 osoby a 206 zostało rannych. Policjanci zatrzymali 98 nietrzeźwych kierujących, to jest o ponad 20 mniej niż przed rokiem. Zmniejszyła się również liczba przestępstw kryminalnych.

Wzrasta tylko przestępczość narkotykowa

Ogółem w powiecie kościerska policja w ubiegłym roku odnotowała 1030 przestępstw i 11 tysięcy wykroczeń. – Jeśli chodzi o statystyki, to uważam, że jest bezpieczniej na terenie powiatu kościerskiego. Spada liczba interwencji, zdarzeń kryminalnych. Jeśli chodzi o ruch drogowy, to również odnotowaliśmy spadek liczby wypadków, osób rannych i zabitych – ocenia Tomasz Radomski, zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Kościerzynie. Mniej spraw dotyczących bezpieczeństwa mieszkańców prowadziła też miejscowa prokuratura. – Jeżeli chodzi o poszczególne kategorie spraw, to jest bezpiecznie. Nie było żadnej sprawy o zabójstwo, ani o usiłowanie zabójstwa – podkreśla Agnieszka Respondek, prokurator rejonowy w Kościerzynie. W 2017 roku kościerska prokuratura prowadziła 11 spraw dotyczących rozbojów i 13 spraw o przestępstwa na tle seksualnym. Z danych policji wynika, że z roku na rok spada liczba kierujących na podwójnym gazie. – Nietrzeźwych kierujących było 98. To spadek, chociaż kontroli prowadziliśmy więcej – mówi Tomasz Radomski. Zwiększyła się za to liczba przestępstw narkotykowych. Było ich 39, to o 10 więcej niż w 2016 roku. – Ta przestępczość narkotykowa jest na terenie powiatu, stąd nasze działania, żeby ją ograniczyć. W porównaniu do lat ubiegłych, nastąpił wzrost zabezpieczonych ilości narkotyków – zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Kościerzynie.

Więcej spraw dotyczących alimenciarzy

Kościerska prokuratura, mimo spadku spraw o przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu miała w 2017 roku ręce pełne roboty. Powodem były zmiany prawa dotyczące osób niepłacących alimentów. – Odnotowaliśmy tutaj wzrost spraw o nawet 30% – mówi Agnieszka Respondek, prokurator rejonowy w Kościerzynie. Od sierpnia ubiegłego roku policja i prokuratura są zobowiązane do ścigania osób, które uchylają się od płacenia świadczeń alimentacyjnych. – W tym roku tych spraw są również setki – dodaje Agnieszka Respondek. Przedstawiciele służb apelują również do mieszkańców o korzystanie z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W ubiegłym roku mieszkańcy powiatu kościerskiego umieścili na niej 778 miejsc niebezpiecznych, z których 444 potwierdzili policjanci. Dotyczyły one najczęściej przekroczenia dozwolonej prędkości, nieprawidłowego parkowanie oraz spożywania alkoholu w miejscach publicznych.

AD

Komentarze