Wokół nas

„Jak powstała pieśń Kaszëbsczé jezora” na zakończenie festiwalu

Miszewko. VIII Festiwal Filmów Kaszubskich

Za nami już ostatni pokaz Festiwalu Filmów Kaszubskich. Podczas spotkania padł rekord frekwencji – do „Mùlka” w Miszewku przybyło niemal 200 osób! Zgromadzeni tym razem podziwiali filmy związane z kaszubską muzyką oraz dzieła przygotowane przez kaszubską młodzież.  


Wydarzenie  rozpoczęto od nagrodzenia Dariusza Labuddy właściciela restauracji „Mùlk”, który otrzymał podziękowanie za pomoc w organizacji festiwalu, a także wspieranie zespołu „Mùlczi”, który niedawno śpiewał w Warszawie.

– Jest faktem, że język zanika. Ale jednocześnie swoistym fenomenem jest żywotność literatury kaszubskiej,  a zwłaszcza twórczość muzyczna. Sporo z nowych utworów staje się znanymi i lubianymi przebojami. Dlatego na koniec festiwalu chcemy zgłębić istotę tego fenomenu – mówił prowadzący i kierownik artystyczny festiwalu, Eugeniusz Pryczkowski.

 

„Żebë wrócył ten czas”

 

Świadectwem tego były prezentowane filmy oraz uznani goście, w tym kompozytorzy Jerzy Stachurski i Tomasz Fopke, który przywiózł nową książkę „Żebë wrócył ten czas” o ks. Antonim Peplińskim, autorze wielu pięknych i rzewnych pieśni, w tym najbardziej znanej – „Kaszëbsczé jezora”. Właśnie temu twórcy kaszubskiemu poświęcone były dwa filmy: „Jak powstała pieśń Kaszëbsczé jezora” oraz odcinek „Skarbów Kaszëb”

 

Naturalnym uzupełnieniem tej części był reportaż „Notacje” o wybitnym kompozytorze z Kaszub Edwardzie Pałłaszu – wieloletnim dyrektorze Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych, zaś przedłużeniem wspólny śpiew piosenek, takich jak „Kaszëbsczé jezora”, „Pòrénny wiéw” i „Tu je nasza zemia”

 

Zaprezentowali twórczość młodzieży

 

Publikacja „Żebë wrócył ten czas” podkreśla zaangażowanie młodych w promowaniu pieśni. Przede wszystkim jednak ukazuje obecność młodych w ruchu kaszubskim, zwłaszcza w jego kulturowej przestrzeni. Te działania sięgają coraz szerzej. Przykładem jest suita filmowa o tytule „Bòrowô cotka” zrealizowana w ramach konkursu przez młodzież ze wsi Łubno pod Miastkiem. Jej fragment pokazany był na festiwalu, podobnie jak kolejna suita „Wieszczi” autorstwa młodych Kaszubów z Gdańska.

 

 

Nad. E. Pryczkowski/opr. KL

Komentarze