Powiat kościerski

Praca i harce z historią w tle

Garczyn. Zlot Harcerzy

Rok 2018 jest dla harcerzy szczególny. Obchodzą w nim nie tylko 100-lecie odzyskania niepodległości, ale też 100-lecie połączenia się organizacji skautowskich z trzech zaborów w jedno ogólnopolskie harcerstwo.

W roku 2018 dwie ważne rocznice świętuje też PCM Garczyn. W tym roku przypada 90-lecie ośrodka oraz 86 rocznica Światowego Zlotu Skautów Wodnych, który odbył się w Garczynie w sierpniu 1932 r.

Jamboree Garczyn 2018

Te wszystkie rocznice Garczyn uczcił tygodniowym Zlotem Harcerzy – Jamboree Garczyn Ꞌ2018. Przyjechali tu harcerze z 10 chorągwi ZHP, a także skauci z Hong Kongu. Goście przez tydzień pracowali zarówno dla lokalnej społeczności, jak i dla samego centrum, a po pracy wypoczywali korzystając z bogatego wyposażenia PCM: strzelnicy toru preszkód, kąpieliska, przystani… Goście zwiedzali też Kościerzynę.

– Jak zawsze Garczyn stanął na poziomie – ocenił przewodniczący ZHP hm. Dariusz Supeł – Ile razy tu jestem zawsze jest wspaniała atmosfera i jeszcze lepsza organizacja. Tak było i tym razem.

Apel

Zlot zkończył się we wtorek 14 bm. uroczystym apelem. Oprócz harcerzy przybyło nań sporo vipów. Oprócz głównego harcerza RP brała w nim udział pomorski kurator oświaty Monika Kończyk, wicemarszałek pomorski Ryszard Świlski, przewodniczący Komisji Naukim Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Sejmiku Samorządowego Województwa Pomorskiego Dariusz Męczykowski, wicestarosta kościerski Henryk Ossowski oraz przedstawiciele okolicznych samorządów.

Apel prowadził gospodarz – dyrektor PCM Marek Wołoszyk. Opowiedział on o historii ośrodka i o zlocie z 1932 roku, który upamiętniono obecnym. Opowiadał też o historii odrodzonej Polski, z którą losy ośrodka w Garczynie są nierozewalnie związane. Ważne postaci i fakty z historii upamiętniają znajdujące się na terenie ośrodka obeliski. Szczególną rolę przypisał kobietom, bo w okresie międzywojennym Garczyn był obozem Przysposobienia Wojskowego Kobiet.

– W historii Wojska Polskiego jedynie dwie kobiety dosłużyły się stopnia generalskiego. I obie były związane z Garczynem. Była to Maria Wittek, która tu zakładała obóz Przysposobienia Wojskowego Kobiet i cichociemna Elżbieta Zawadzka, która w Garczynie się szkoliła – powiedział.

Zsłużeni dostali wyróżnienia, a Garczyn – godło

Jak na wielu apelach nie mogło zabraknąć wyróżnień i podziękowań dla szczególnie zasłużonych. Podczas apelu uroczyście odsłonięto też pamiątkową mozaikę przedstawiającą godło Polski. Każdy z obecnych vipów dołożył swój kamyczek do niej. Mozaika będzie materialną pamiątką po zlocie. Obecni złożyli też kwiaty pod obeliskami upamięniającymi ważne dla Garczyna i regionu osoby.

MW

 

Dariusz Męczykowski Przewodniczący Komisji Nauki, Edukacji, Kultury i Sportu Sejmiku Pomorskiego

Cieszymy się, że ten ośrodek tak prężnie działa na przestrzeni tak wielu lat. Widać to także teraz, gdy podsumowujemy zlot i działania z okazji tych trzech rocznic dotyczących Garczyna. Spotkanie w takiej formule to bardzo ważna rzecz dla harcerzy.

Ja byłem harcerzem w szkole podstawowej. Składałem przysięgę na ORP „Błyskawica”, jako chorąży. Pewne rzeczy muszą być często przypominane. Do nich na pewno należy patriotyzm. W pokoleniach naszych dziadków i rodziców ta wartość była głęboko zakorzeniona. Powinniśmy robić wszystko aby dla dzisiejszego pokolenia był on również wartożsią najwyższą. Garczyn dobrze się z tego zadania wywiązuje.

 

Marek Wołoszyk dyrektor PCM Garczyn

Garczyn to miejsce szczególne. To rzeczywiście serce Kaszub. Staramy się tutaj młodzież zmobilizować nie tylko poprzez obozy harcerskie i sportowe, ale również artystyczne i religijne, bo bywają tu rekolekcje i oazy. Spektrum tego co można w Garczynie robić jest przeogromne. Bogata historia i tradycja tego miejsca obliguje nas do położenia szczególnego nacisku na wychowanie patriotyczne. Staramy się ten patriotyzm współczesny przekazywać i kultywowować, ale często młodzi ludzie pytają mnie co to jest patriotyzm dnia dzisiejszego, kiedy Ojczyzna nie potrzebuje ofiar z życia? Ja mówię im w sposób dość prosty: przyjechałeś na obóz, doskonalisz swoje umiejętności, robisz to nie tylko dla siebie, ale też dla swojej ojczyzny. Jeżeli będziesz szanował swoje symbole narodowe i będziesz dumny z tego, że jesteś Polakiem i będziesz przyjazny wobec swoich kolegów i znajomych to już jesteś patriotą. Bo to jest ten przejaw patriotyzmu dnia dzisiejszego kiedy nie trzeba się bać śmierci, kiedy żyjemy w czasach naprawdę spokojnych. Zawsze staram się ten patriotyzm jakoś „przemycać”.

 

 

Komentarze