Inwestycje Powiat kartuski Wokół nas

PRAWIE 750 TYS. ZŁ DLA DRUHÓW Z GMINNYCH JEDNOSTEK

Ostatnie miesiące roku przyniosły dobre nowiny dla Związku Gminnego OSP w Kartuzach. Oprócz dwóch wyremontowanych strażnic w Staniszewie i w Pomieczyńskiej Hucie jednostka z Brodnicy Górnej otrzyma nowy wóz bojowy.

Strażnica OSP w Staniszewie doczekała się sporego przeobrażenia. Dokonano bowiem izolacji ścian fundamentowych, ocieplenia ścian zewnętrznych styropianem, wymiany parapetów z blachy ocynkowanej na blachę powlekaną, oraz wykonano szereg prac z zakresu estetyki i oznakowania obiektu. Strażacy mają teraz nowe balustrady, zmodernizowane schody a z daleka widoczna stała się tablica informacyjna na froncie budynku z oznaczeniem obiektu. Koszt robót wyniósł prawie 113 tys. zł. Ale to tylko część przeobrażeń. Druhowie mają teraz też nowy piec na olej opałowy. Przy okazji wymieniono też rury c.o. oraz zamontowano pompy energooszczędne. Ta część zamówienia kosztowała blisko 21 tys. zł.

Podobny rodzaj prac, choć w mniejszym zakresie, wykonano w strażnicy OSP w Pomieczyńskiej Hucie. Tutaj także ocieplono ściany zewnętrzne styropianem oraz ułożono kostkę betonową przed frontem budynku. Na froncie umieszczono też tablicę z oznakowaniem obiektu. Ta część prac zamknęła się w kwocie 54,5 tys. złotych. Całość wykonała firma DAN-INSTAL z Ręboszewa w powiecie kartuskim.

Dostaną nowy wóz…

Znacznie większe środki wydatkowano na nowy, średni samochód pożarniczy, jaki zyskali druhowie OSP z Brodnicy Górnej. Jego koszt wyniósł prawie 765 tys. zł. Ponad 556 tys. zł wyłożyła gmina Kartuzy, a pozostałą kwotę uzupełniły Urząd Marszałkowski i Komenda Wojewódzka Straży Pożarnej. Wóz marki Volvo FLD3C z kabiną oraz zabudową pożarniczą, jest uniwersalną jednostką średniej wielkości, którego masa całkowita nie przekracza 16 ton. Oczywiście wyposażony jest w napęd na dwie osie, blokadę mechanizmu różnicowego obu osi oraz blokadę międzyosiową. Spełnia wszystkie wymagania techniczno-użytkowe dla wyrobów służących zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego lub ochronie zdrowia i życia oraz mienia, wprowadzanych do użytkowania w jednostkach ochrony przeciwpożarowej. Dostawcą pojazdu jest Przedsiębiorstwo Specjalistyczne Bocar z Korwinowa.

Czekamy na uroczyste przekazanie samochodu dla druhów.

B. Mielnik

Komentarze