Gmina Sierakowice

Przedszkole gotowe do odbioru

Sierakowice. Inwestycje

Już wkrótce rozpoczną się odbiory drugiego samorządowego przedszkola w Sierakowicach. Obiekt, zgodnie z planem, zostanie otwarty we wrześniu. Budynek pomieści 200 dzieci.

Sierakowice to gmina, w której wskaźnik przyrostu naturalnego jest jednym z najwyższych nie tylko w regionie, ale również w całym kraju. Już od dawna wiadome było, że budowa drugiego przedszkola będzie konieczna, gdyż budynek przy ul. Kubusia Puchatka nie był w stanie sprostać zapotrzebowaniu mieszkańców gminy.

Umowa na budowę drugiego przedszkola została podpisana w styczniu.

-To priorytetowa dla nas inwestycja. Teraz, kiedy opieką przedszkolną zostały objęte nawet 3-latki, mamy już całą armię dzieci w wieku przedszkolnym i nie wiadomo gdzie je pomieścić – tłumaczył wtedy ważność tej inwestycji wójt gminy Sierakowice Tadeusz Kobiela.

Od tego czasu budynek rósł w oczach. Teraz – niespełna 9 miesięcy po podpisaniu umowy – jest już gotów do odbioru.
-Od przyszłego tygodnia rozpocznie się meblowanie. 3. września najmłodsi na pewno rozpoczną zajęcia w budynku nowego przedszkola. Wszystko przebiegło zgodnie z założeniami – poinformował nas Zbigniew Fularczyk, zastępca wójta gminy Sierakowice

Inwestycja przyniesie oszczędności

Budynek ma być przede wszystkim energooszczędny. Mimo, iż koszt jego wykonania szacowany na 9,7 mln złotych, w perspektywie lat ma on przynieść gminie spore oszczędności. W całości wyposażony będzie w odnawialne źródła energii, a zastosowanie ogrzewania geotermalnego oraz fotowoltaiki, ma zbilansować zapotrzebowanie energetyczne do zera.
-Budynek przedszkola charakteryzuje się tym, że jest budynkiem pasywnym, budowanym w zupełnie innej technologii. Pierwszy raz gmina zdecydowała się na budowę w takiej technologii. – mówi Zbigniew Fularczyk

Przedszkole pomieści osiem oddziałów, w każdym 25 dzieci. Oprócz tradycyjnych sal, pomieszczeń socjalnych i sanitarnych, zaplanowano też małą salę gimnastyczną oraz dwa place zabaw. Jeden zewnętrzny, drugi wewnątrz na stropie dachu na pierwszym piętrze budynku. Wykonawcą inwestycji jest firma Elwoz ze Szklanej.

Problem z komunikacją

Największym problemem powstającego przedszkola jest komunikacja. Wokół istnieje niewiele miejsc parkingowych, jednocześnie ulice dojazdowe – Spacerowa i Bolesława Prusa są niezwykle wąskie. Część ul. Spacerowej została już zamieniona w drogę jednokierunkową, jednak nie wiadomo, czy rozwiąże to problemy.

KL

Komentarze