Powiat kościerski Samorząd

Przejaśnia się krajobraz wyborczy

Powiat kościerski. Wybory samorządowe za 33 dni

Ubiegły tydzień przyniósł start dwóch najważniejszych w mieście komitetów wyborczych. Dane z wczoraj pokazują, że o radnych w powiecie powalczą dwa równie mocne komitety. Ten trzeci polityczny też nie będzie chyba odstawał, co widać choćby po aktywności jego gminnych struktur.

Komitet wyborców Prawa i Sprawiedliwości wystawił już swoich kandydatów na wójtów w gminie Nowa Karczma i w gminie Karsin. Niewiadomo, jak będzie w pozostałych samorządach, bo słychać ze strony komitetu, że chce to uczynić we wszystkich gminach.

Nasz artykuł dotyczący tematu wyborów samorządowych pod tytułem „Kościerski PiS się dzieli a jego przeciwnicy łączą się” spotkał się z dużym odzewem ze strony czytelników. Były też uwagi działaczy PiSu, że to nie do końca prawda. Dzisiaj można powiedzieć, że sprawdziły się słowa tych, którzy mówili, że komitet radnego Dariusza Janty – członka PiS, będzie konkurował z komitetem Prawa i Sprawiedliwości. Pełnomocnikiem powiatowym PiSu na trzy kościerskie okręgi jest Henryk Ossowski i on decyduje kto będzie na listach PiSu w tych okręgach. Natomiast w okręgu wyborczym trzecim, obejmującym Karsin, Dziemiany i Lipusz, pełnomocnictwo od posła Janusz Śniadka otrzymał Dariusz Janta. Wydawało się, że jego komitet wystartuje tylko w tym okręgu. A jest inaczej, czyli PiS zmierzy się z PiSem Janty.

KWW Wspólny Powiat Kościerski

Kiedy dopytywaliśmy pełnomocnika tego komitetu Alicję Żurawską, starostę kościerskiego, kto będzie na jego listach, usłyszeliśmy, że zrzesza on ludzi o różnych profesjach. Od samorządowców i przedsiębiorców po nauczycieli i rolników.

– Są to lokalni działacze społeczni, osoby z ogromną wiedzą, doświadczeniem i determinacją. Na pewno sprostają oczekiwaniom mieszkańców – argumentowała Alicja Żurawska.

Dziś już wiadomo, że w okręgu I – mieście Kościerzyna, liderem jest nie kto inny, jak były burmistrz Marcin Modrzejewski. Jeszcze nie tak dawno stawiali go w rywalizacji o fotel burmistrza. W okręgu drugim, gmina wiejska Kościerzyna na czele listy Tomasz Dera, obecny przewodniczący Rady Powiatu. W okręgu III liderem jest Hubert Grzenia, a w IV obejmującym m.in. Nową Karczmę, sama pani Alicja Żurawska. Co ciekawe na listach tego komitetu widać wiele pań. Można powiedzieć, że to najbardziej sfeminizowany KWW w powiecie.

Razem dla Powiatu Kościerskiego

Na czele listy tego komitetu w I okręgu jest Piotr Lizakowski – starosta ubiegłej kadencji, doktor nauk ekonomicznych, wykładowca. W poprzednich wyborach zdobył najwięcej głosów, czy teraz tez powtórzy ten wynik? W okręgu II liderem listy jest Zbigniew Stencel. Również były starosta kościerski, ale ten pierwszy. Dzisiaj działacz społeczny znany wśród emerytów i strażaków ochotników. W okręgu III listę otwiera Józef Modrzejewski, znany działacz społeczny i samorządowiec rodem z Karsina. Liderem listy tego komitetu w okręgu IV, obejmującym m.in. Starą Kiszewę jest Andrzej Hinc, sekretarz tej gminy, wieloletni samorządowiec, specjalista od pozyskiwania środków z UE, aktywny społecznik.

Porównując choćby pobieżnie listy tych przedstawionych wyżej komitetów, można powiedzieć, że ich organizatorzy wykonali kawał dobrej roboty. Zapowiada się starcie tytanów.

Dariusz Tryzna

 

 

Komentarze