Wokół nas

Przodkowo. Działania ZKP i ,,Na Kraju”

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

 

ZKP Przodkowo i ,,Na Kraju” działają wspólnie na rzecz gminy

Oba towarzyszenia są ze sobą bardzo ściśle powiązane. Dzieje się tak ponieważ większość członków stowarzyszenia jest jednocześnie członkami Zrzeszenia Kaszubko-Pomorskiego. Obie organizacje działają bardzo aktywnie na rzecz promocji przodkowskiej gminy.

 

Działalność zarówno zrzeszenia jak i organizacji nie ogranicza się jedynie do terenów gminy. Bardzo aktywnie promują także kaszubszczyznę, chociażby poprzez organizację gminnych eliminacji konkursu ,, Rodnô Mòwa” Poza tym w szkole działa świetlica środowiskowa zarządzana przez gminę Przodkowo

-Priorytetem są  projekty, które piszemy i realizujemy oraz integracja i wolontariat młodzieży, która pomaga w realizacji zadań i utrzymaniu czystości w budynku i otoczeniu – mówi nam prezes stowarzyszenia Zofia Rzeszewicz

 

Docenieni przez gminę

 

W kwietniu włodarze gminy Przodkowo przyznali organizacji ,,Na Kraju” granty na cztery przedsięwzięcia. Dwa z nich udało się już zrealizować.  Pierwszy projekt dotyczył spotkania seniorów sołectwa Rąb oraz osób samotnych i młodzieży. Jest to tradycyjne spotkanie organizowane w maju.. Na zaproszenie odpowiedziało 50 osób.  Spotkanie rozpoczęła Msza św., do której oprawę w języku kaszubskim przygotowali seniorzy. Po mszy  wszyscy udali się do szkoły na Rębie gdzie nastąpiła wspólna integracja: śpiewy i tańce po kaszubsku, przeróżne konkursy i zabawa do białego rana. Corocznie gościem imprezy wójt Andrzej Wyrzykowski, który w tym roku z okazji jubileuszu 10-lecia spotkań  majówkowych oprócz kosza pełnego łakoci zafundował wszystkim zebranym dwudniową wycieczkę z noclegiem do Sanktuarium w Licheniu.

Drugi projekt dotyczył wycieczki rowerowej z Redy do Rewy. Młodzież ze szkół w Pomieczynie, Przodkowie i Wilanowie ucząca się języka kaszubskiego przebywała w tych okolicach po raz pierwszy. Wycieczka miała za zadanie promocję aktywnych form wypoczynku wśród młodzieży oraz integrację uczniów z różnych szkół w gminie Przodkowo.  W Rewie uczniowie zwiedzili ponad kilometrowy cypel, który rozdziela ciepłe wody Zalewu Puckiego od bardziej słonych i zimniejszych wód Zatoki Gdańskiej.

Następne dwa projekty będą zrealizowane w sierpniu. Jeden dotyczy warsztatów taneczno-rekreacyjnych dla zespołu Przodkowianie w Krynicy Morskiej  w ośrodku wczasowym Natomiast drugi projekt dotyczy wyjazdu tegoż zespołu na festiwal.

  1. Rzeszewicz/opr.red.

 

Komentarze