Gmina Przodkowo Kultura Wokół nas

PRZODKOWO. PONAD 800 OSÓB W SZAMPAŃSKIM NASTROJU

Po raz XVIII najstarsi mieszkańcy gminy Przodkowo spotkali się w pierwszą sobotę grudnia na uroczystej Biesiadzie Seniorów. A skoro 18-stka to był urodzinowy tort, okolicznościowe przemówienie i prezentacja jak to dawniej z tą uroczystością było.

Kolejny rekord obecności pobity. Jak podkreślił wójt Andrzej Wyrzykowski wystosowanych zostało 980 zaproszeń. Autobusy przywiozły ponad ośmiuset seniorów. Reszta nie mogła najczęściej z przyczyn zdrowotnych.

Ci co przybyli ,zaproszeni goście i obsługa imprezy to wszystko dawała prawie 1000 osób.

Cała hala wypełniona była stołami a krzeseł trzeba było dostawić. Aby to wszystko mogło funkcjonować potrzeba było dobrej organizacji, ale tą przodkowanie mają już „w małym palcu”.

Młodzi cali dla dziadków

Aby jej uczestnicy mieli komfort biesiadowania potrzeba było wiele osób obsługi. Zapewnili ją uczniowie i nauczyciele z miejscowego ZSP, pracownicy magistratu ,sołtysi i panie z KGW. To właśnie do nich skierował słowa podziękowania wójt gminy mówiąc o tych którzy od wielu lat pomagają przy organizacji biesiady. Padło wiele słów podziękowania pod ich adresem. Bo był też ważny powód. Jak to ujął –„biesiada weszła w dorosły wiek”.

Tort na 18-stkę

Ogromny ponad 3 metrowy tort  ufundowała Cukiernia Lucyny i Wojciecha Janca. Wzbudził zachwyt ale po pół godzinie już go nie było.  Z okazji urodzin organizatorzy przygotowali tez prezentację jak wyglądały poprzednie biesiady od pierwszej do ostatniej. W roli  tego który snuł wspomnienia wcielił się nie kto inny tylko sam wójt Przodkowa. Pojawiały się kolejne fotografie, padały nazwiska i czasami uwaga a jego już nie ma z nami…

W iście świątecznym nastroju

Przodkowska Biesiada Seniorów organizowana jest zawsze w okresie przedświątecznym stąd bożonarodzeniowe akcenty były wszędzie widoczne. Począwszy od świątecznej choinki poprzez serwowany posiłek z barszczem czerwonym na czele po prezenty. Wcześniej przed publicznością wystąpiły gwiżdże ze szkoły w Wilanowie. Było  okolicznościowe błogosławieństwo od księdza Wojciecha Klawikowskiego i połamanie się opłatkiem.  Najwięcej czasu zajęło to wójtowi ponieważ chciał uczynić to z prawie każdym uczestnikiem biesiady. Generalnie serdecznym uściskom i życzeniom nie było końca. A wszystko to przy dźwiękach kolęd. Przy wykwintnie i suto zastawionych stołach uczestnicy biesiady wysłuchali ciekawego repertuaru artystycznego. Wysłuchali koncertu Przodkowskiej Orkiestry Dętej, gitarzysty i wokalisty Zenka Mikulskiego czy zespołu Szubi Dubi. Piękną kaszubską kolędę pn. Gwozdka przygotowali uczniowie z Wilanowa. Wszyscy uczestnicy biesiady zachwyceni byli atmosferą , ogólną życzliwością , programem uroczystości i już zapowiedzieli swój udział w roku przyszłym.

D. Tryzna

Andrzej Wyrzykowski – wójt gminy Przodkowo

Te biesiady mają taki podstawowy walor i cel – integrowanie się, po to, żeby się podzielić uśmiechem, żeby się spotkać, wymienić poglądy na świat i życie, a do tego chcemy Wam dać trochę radości. Zawsze są tu nasze talenty, nasza orkiestra dęta, zespoły taneczne, młodzież – dziś będzie tu szkoła z Wilanowa z gwiżdżami.

My się cieszymy że biorą z nas przykład prawie wszyscy. Naśladują nas inne gminy w naszym powiecie, Szemud też robi. Naśladowanie nas jest bardzo trudne, ale inni czasami gminy, czasem sołtysi takie spotkania robią powielają nasz pomysł w różnych konfiguracjach i to się ludziom podoba.

Komentarze