OSP Powiat kościerski Wokół nas Wywiady

PRZYBYŁO WYPOSAŻENIA, POSYPAŁY SIĘ AWANSE I ODZNACZENIA + ROZMOWA

Po pracowitym sierpniu i wrześniu przyszedł dobry czas dla braci strażackiej z powiatu kościerskiego. Wielu z nich otrzymało awanse i odznaczenia z okazji Święta Niepodległości, a jednostki wzbogaciły się o nowy, jakże przydatny sprzęt.

W dniu 14 listopada w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej w Gdańsku Jasieniu odbyła się uroczysta zbiórka Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej z okazji Narodowego Święta Niepodległości. 131 strażaków odebrało z rąk wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha i pomorskiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Tomasza Komoszyńskiego awanse oraz nagrody finansowe. Wśród nagrodzonych i wyróżnionych znajdowała się liczna reprezentacja kościerskich strażaków. Przyczynkiem do wielu odznaczeń i nagród był sierpniowy kataklizm, który pozostawił po sobie wiele zniszczeń. Wojewoda podkreślał, że wszechstronność strażaków w niesieniu pomocy poszkodowanym zasługuje na najwyższy szacunek.

Nie tylko odznaczenia

Kościerscy strażacy wzbogacili się także o nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy, który trafił do Komendy Powiatowej Straży Pożarnej. Pojazd kosztował ponad 800 tys. złotych, z czego ponad 500 tys. złotych pochodziło z budżetu państwa, a resztę dołożył Narodowy fundusz Ochrony Środowiska i gmina Kościerzyna. Z kolei strażacy ochotnicy z kościerskiej OSP wzbogacili się w aluminiową łódź z przyczepą i silnikiem zaburtowym o mocy 80 KM o wartości ponad 100 tys. złotych. 84 tysiące przekazało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, 13 tys. przekazało miasto Kościerzyna a resztę dołożyli druhowie z OSP.

B. Mielnik

O widocznych ostatnio w przestrzeni publicznej kościerskich strażakach z zastępcą Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kościerzynie mł. bryg. Tomaszem Holcem rozmawia Bogdan Mielnik.

Bogdan Mielnik: Patrząc na to co się dzieje w ostatnim okresie, myślę, że kościerscy strażacy mają powody do zadowolenia. Nowy sprzęt, odznaczenia… Czy czuje Pan, że jesteście doceniani?

Tomasz Holc: Jeśli chodzi o odznaczenia to można powiedzieć, że są to zasłużone honory. Sierpniowa nawałnica spowodowała, że był to dla strażaków pewien test, który zdaliśmy celująco i który został doceniony  nie tylko przez władze samorządowe i państwowe, ale spotkał się także z uznaniem społeczeństwa. Ale i bez nawałnicy, nasze działania zawsze wykonujemy w możliwie najbardziej profesjonalny sposób i są one wysoko oceniane. Co do sprzętu, to rzeczywiście otrzymaliśmy nowy, średni samochód gaśniczo-ratowniczy marki Renault Range D16 który zastąpi inny, już 16-letni pojazd tej kategorii. Jest to nowoczesny samochód, który kosztował ponad 800 tys. złotych. Będzie on jako pierwszy wyjeżdżać do zdarzeń. Jego możliwości i wyposażenie jest takie, że podoła większości wymagań. Zabiera ze sobą 3 tony wody a ponadto wyposażony jest w sprzęt do ratownictwa drogowego. Natomiast ten stary samochód, zostanie przekazany do jednej  z jednostek OSP na terenie naszego powiatu.

BM: Czy PSP w Kościerzynie otrzymała jakieś środki na odnowę sprzętu, który został uszkodzony, zużyty podczas usuwania szkód sierpniowej nawałnicy?

TH: Tak. Dostaliśmy ok. 200 tys. złotych z budżetu państwa. Bardzo się z tego cieszymy, bo remonty naprawdę były konieczne, zwłaszcza naszego podnośnika który ucierpiał w czasie likwidacji skutków nawałnicy. Resztę z tych pieniędzy przeznaczyliśmy na remont innego sprzętu, wozów bojowych, w tym zakup ogumienia, środków ochrony osobistej i na bieżące naprawy i konserwacje.

BM: Chciałbym zapytać jeszcze o nową łódź o którą wzbogacili się Wasi koledzy z OSP Kościerzyna, z którymi ściśle współpracujecie?

TH: Ta łódź bardzo się przyda druhom z OSP. Wszak na naszym terenie jest mnóstwo jezior. Tym bardziej, że w ich szeregach znajdują się nurkowie, ściśle współdziałający z naszą Specjalistyczną Grupą Ratownictwa Wodno-Nurkowego. W czasie działań ratowniczo-poszukiwawczych, taki zespół strażaków na wytrzymałej, aluminiowej łodzi, mieszczącej sześć osób, to będzie w pełni profesjonalna ekipa ratownicza, spełniająca wszystkie standardy. Zresztą druhowie z gminnych jednostek OSP z roku na rok dysponują coraz lepszym sprzętem. W ostatnim czasie miała miejsce taka fala darczyńców, dzięki którym otrzymali piły łańcuchowe, agregaty prądotwórcze oraz pieniądze na remonty. Cieszymy się z tego, bo to też podnosi naszą współpracę z OSP na wyższy poziom.

BM: Dziękuje za rozmowę.

Komentarze