Gmina Chmielno Gmina Dziemiany Gmina Karsin Gmina Kartuzy Gmina Kościerzyna Gmina Liniewo Gmina Lipusz Gmina Nowa Karczma Gmina Przodkowo Gmina Sierakowice Gmina Somonino Gmina Stara Kiszewa Gmina Stężyca Gmina Sulęczyno Gmina Żukowo Miasto Kościerzyna Powiat kartuski Powiat kościerski

REGION. DEMOGRAFII CIĄG DALSZY…

Sierakowice obroniły prymat

W Kurierze Kaszubskim z 9 stycznia opublikowaliśmy tekst „Kaszuby przewodzą w statystyce urodzeń”. Tekst mówił że region Kaszub napędza rozwój demograficzny kraju. Polska, jako całość się wyludnia, natomiast województwo pomorskie ma dodatni przyrost naturalny, a za ten przyrost odpowiedzialny jest głównie region Kaszub.

W publikacji oparliśmy się na dwóch źródłach – na danych otrzymanych bezpośrednio z Urzędów Stanu Cywilnego w gminach i obejmujących cały rok, oraz na danych GUS opublikowanych z końcem roku, a więc jeszcze nie ostatecznych. Obserwując lokalny rynek mediów zauważyliśmy, że nie tylko my poszliśmy tym tropem, między innymi takie informacje podał duży regionalny dziennik.

Znaczące różnice

Tekst wywołał znaczny odzew. Przede wszystkim włodarzy gmin. Dane zakwestionował wójt gminy Sierakowice. Pan Tadeusz Kobiela stwierdził, że niemożliwe jest, by jego gmina, która zawsze przodowała w statystykach przyrostu naturalnego raptem spadła na 4 pozycję. Zaproponował przyjrzeć się lepiej, dokładniej danym uzyskanym przez nas z z urzędów stanu cywilnego w gminach powiatu kartuskiego. Obiecał pomoc. Skorzystaliśmy.

Okazało się że wójt miał rację. Dane, którymi dysponują gminy znacząco odbiegają od wyników wstępnie ustalonych przez GUS. W niektórych przypadkach – np. w gminie Somonino, która według GUS była liderem przyrostu naturalnego różnice dochodziły do 3 promille

Urodzenia

Liczba urodzeń w zasadzie się nie zmieniła. Ponieważ na początku stycznia z niektórych gmin dostaliśmy dane aktualne na dzień 29, czy 30 grudnia, gdzieniegdzie mogła się ona zwiększyć o parę dzieci. Skorygowane dane przypominamy dziś jeszcze raz:

Najwięcej dzieci – 575 – przybyło w gminie Żukowo. Kolejne miejsca zajęły Kartuzy – 484, Sierakowice – 404, Stężyca i Somonino – po 196, Przodkowo – 156, Chmielno 140 i Sulęczyno – 102. Jednak już liczba urodzeń na 1000 mieszkańców poważnie różni się od danych GUS.

Jeśli chodzi o liczbę urodzeń na 1000 mieszkańców, Sierakowice są niekwestionowanym liderem. W ubiegłym roku wyniosła ona 20,94. Na kolejnych miejscach znalazły się Stężyca – 18.99; Somonino – 18,75; Sulęczyno – 18,66; Chmielno – 18,18; Przodkowo – 17,14; Żukowo – 16,26 i Kartuzy – 14,78.

MW

Czytaj więcej w wersji papierowej wydania z dnia 23.01.2018

Komentarze