Powiat kartuski Szkolnictwo

REGION. DUŻY SUKCES UCZENNIC ZE SZKOŁY „NA WZGÓRZU”

 1  marca w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni, uczennice  Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach zdobyły II miejsce w Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Przedsiębiorczości. Natomiast w rywalizacji indywidualnej uczennica Maria Formela uplasowała się na trzecim miejscu.

Konkurs organizowany był po raz dziewiąty. Na etapie szkolnym uczestniczyło w nim 2,5 tys. uczniów z ponad 30. szkół średnich z województwa pomorskiego. WSAiB wysyła do szkół testy, które młodzież rozwiązuje w obecności nauczycieli. Następnie testy wysyłane są do uczelni, która na podstawie otrzymanych wyników kwalifikuje finalistów. W tym roku do finału zakwalifikowało się 261. uczestników. W rundzie finałowej zawodnicy odpowiadali na 30 pytań.

Podium indywidualnie i drużynowo

W tym roku w rywalizacji indywidualnej trzecie miejsce zdobyła  Maria Formela z ZSZiO w Kartuzach. Natomiast w rywalizacji zespołowej ona i Małgorzata Kuchta uplasowały się na drugim miejscu.

– Przebieg konkursu jak zwykle był dość zacięty i wyrównany. Choć tym razem nie było dogrywek, tak jak w poprzednich latach. Kilka lat temu moja uczennica zwyciężyła i wygrała indeks WSAiB . Właściwie to od początku mocno zaznaczamy swoją obecność w tej rywalizacji. Staliśmy się znani i nasza szkoła jest tam rozpoznawalną marką – powiedział nam Mirosław Szutenberg.

W konkursie wystartował też zespół uczniów z I LO w Kartuzach, który uplasował się na wysokim 14. miejscu.

Nie tylko dwie uczennice

Opiekun uczniów ze szkoły „Na Wzgórzu”, startujących rokrocznie w  konkursie WSAiB, Mirosław Szutenberg podkreśla, że to nie jest tak, że szkołę stać tylko na dwie osoby które zdolne są zakwalifikować się do finału.  .

– Czasami jest tak, że na ten konkurs jedzie z naszej szkoły nawet 10 osób. Bo tyle jest w stanie zakwalifikować się do finałowej fazy – dodaje z dumą Mirosław Szutenberg.

Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe. Zwycięzca konkursu indywidualnego wygrał indeks WSAiB oraz nagrodę od partnera konkursu firmy State Street. . Dyplomy i nagrody wręczył dr Cezary Tatarczuk, dziekan Wydziału Zarządzania WSAiB.

W trakcie prac jury młodzież wysłuchała wykładu: „Zamień swoją pasję na firmę”, który poprowadził doradca zawodowy Krzysztof Świętalski z WUP, a także obejrzała prezentację „Wilk ze State Street, czyli jak zostać księgowym ds. funduszy inwestycyjnych – zawód przyszłości” przygotowaną przez zespół State Street. Później odbyła się dyskusja nt. kariery w firmach finansowych.

Dariusz Tryzna

 

Komentarze