Kultura Wokół nas Zapowiedzi

REGION. DZIEŃ JEDNOŚCI KASZUBÓW 18.03.2018

Już za 2 tygodnie Kaszubi będą się jednoczyć w Kosakowie

Co roku wszyscy Kaszubi 18 marca świętują Dzień Jedności Kaszubów. W tym roku uroczystości odbędą się w Kosakowie.

Będzie to pierwszy raz jak powiat pucki będzie gościć rodaków podczas tego ważnego święta. Owe uroczystości po raz pierwszy były świętowane w Gdańsku 2004 roku. Następnie Kaszubi spotykali się w Gdańsku, Tuchomiu, Kramarzynach, Miastku, Bytowie, Kartuzach, Słupsku, Brusach, Kościerzynie, Sierakowicach, Sulęczynie, Bojanie i Chmielnie.

Wszystkie owe rocznicowe spotkania odbywają się by świętować z okazji pierwszej pisemnej wzmianki o Kaszubach, umieszczonej w bulli papieża Grzegorza IX w 1238 r. W piśmie tym zatytułował szczecińskiego księcia „księciem Kaszub”.

Czy pobiją rekord?

Do pobicia rekordu potrzebne jest ponad 372 osoby. Akordeoniści zagrają w tym roku Hymn Kaszubski oraz utwory – „Dwoje młodech wadreje”, „Jem jo rebok”, „Kaszebe wolaja nas”, „Wiwat – Zeglorz – Me od morza”. Nuty do rekordowego grania są dostępne na stronie na stronie kaszubi.pl .

Msza, bicie rekordu i turniej Baśki

Obchody rozpocznie uroczysta msza św. o godz. 9.45 mszą św. w kościele p.w. św. Antoniego w Kosakowie. Po niej uczestnicy obchodów przemaszerują do Centrum Edukacyjno-Sportowego w Kosakowie. Oficjalne otwarcie Dnia Jedności Kaszubów nastąpi o godz. 12. Tymczasem już od godz. 11 rejestrować się będą mogli uczestnicy bicia rekordu Polski w jednoczesnej grze na akordeonie. Bicie rekordu zaplanowano na godz. 15.30. Obchodom towarzyszyć będą też występy artystyczne, stoiska twórców ludowych i stoiska promocyjne, będzie też możliwość skosztowania specjałów kuchni kaszubskiej. Tradycyjnie obchodom towarzyszyć będzie także turniej gry w Baśkę, który odbędzie się w hali sportowej przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Mostach. Turniej rozpocznie się o godz. 11.30 i potrwa do 15:00.

Red.

Komentarze