Wokół nas

Region. Kartuzy zyskują kolejne połączenia kolejowe

Powstanie objazd z Kiełpinka do Kartuz

Dobra wiadomość dla mieszkańców Kaszub. Kursowanie PKM podczas zaplanowanych prac na linii 201 nie będzie zawieszone. Prezes PKP PLK Ireneusz Merchel poinformował podczas posiedzenia sejmowej Komisji Infrastruktury, że jego firma zamierza wyremontować linię kolejową z Gdańska Kokoszek do Glincza.

Przystosowanie tej trasy do ruchu pasażerskiego oraz budowa rozebranego wcześniej odcinka torów z Kiełpinka do Kokoszek – co zadeklarował samorząd województwa – umożliwi utrzymanie ruchu kolejowego z Trójmiasta do Kartuz w czasie modernizacji magistrali węglowej. Prace na linii 201 mogą potrwać nawet trzy lata. Zakres ich jest tak duży, że kursowanie pociągów będzie zawieszone. Władze województwa już od marca lobbowały za przywróceniem alternatywnego połączenia przez Kokoszki, Starą Piłę, Żukowo Zachodnie, Glincz jako objazdu na czas remontu.

Aby się nie odzwyczaili…

Już na początku tego roku informowaliśmy, że zaplanowane prace na linii 201 będą się wiązały z długotrwałym jej zamknięciem. Władze województwa podjęły energiczne działania lobbujące stworzenie „objazdu”. Argumentowały, że zaplanowana na czas zamknięcia linii 201 zastępcza komunikacja autobusowa znacznie pogorszy sytuację na kaszubskich drogach, a pasażerowie przez trzy lata odzwyczajani od kolei, mogą już nie chcieć na nią wrócić po zakończeniu modernizacji.

Od happeningu po deklaracje

Oprócz działań standardowych, takich jak rozmowy z władzami kolei, marszałek zdecydował się na działania z pogranicza happeningu. W niedzielę 13 maja zorganizowano przejazd z Kiełpinka do Kartuz postulowaną trasą objazdu. Pierwszy etap podróży – na trasie z Kiełpinka do Kokoszek, gdzie tory są od dawna rozebrane – odbył się pieszo, a dalej już specjalnym pociągiem SKM. W wydarzeniu tym wzięli udział samorządowcy z miast i gmin leżących wzdłuż tej trasy oraz parlamentarzyści. Na budującym się jeszcze wtedy dworcu kolejowym w Kartuzach podpisano list intencyjny w sprawie współpracy na rzecz rewitalizacji linii kolejowej nr 229 na odcinku Stara Piła – Glincz oraz linii 234 na odcinku Stara Piła – Gdańsk Kokoszki.

Ostatecznie samorząd województwa wziął na siebie odbudowe linii z Kiełpinka do Kokoszek.

–  Pracami zajmie się Pomorska Kolej Metropolitalna. Wstępne prace koncepcyjne już się rozpoczęły. Zastanawiamy się też nad wyborem drogi finansowania projektu. Szacujemy, że potrzeba około 30 mln zł – podsumował marszałek – Jeśli wszystko uda się bez problemów, pierwsze pociągi mogą pojechać przez Kokoszki za mniej niż trzy lata.

Marszałek zadowolony

– Cieszę się, że nasze mocne argumenty przekonały kolejarzy do tej niezbędnej dla Pomorza inwestycji – powiedział Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego – Pomorzanie coraz chętnej jeżdżą koleją. Widać to zwłaszcza na liniach systemu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Z roku na rok liczba pasażerów wzrasta. Linia przez Żukowo Zachodnie będzie nie tylko trasą objazdową dla remontowanej linii 201, ale będzie też pełniła rolę drugiego ogniwa spajającego Trójmiasto z Kartuzami i Kościerzyną – dodał.

Mieszkańcy Sierakowic – mniej

Odbudowywane połączenie nie będzie elektryfikowane. W związku z tym raczej nie zostanie też zelektryfikowana trasa Kartuzy – Sierakowice. Wcześniej planowano jej elektryfikację, bo wszystkie linie w okolicy już są, albo w najbliższej przyszłości mają zostać elektryczne. Teraz mówi się, że z Sierakowic do Gdańska będą jeździły pociągi spalinowe – właśnie przez Kartuzy i Glincz.

MW

Komentarze