Gmina Chmielno Gmina Dziemiany Gmina Karsin Gmina Kartuzy Gmina Kościerzyna Gmina Liniewo Gmina Lipusz Gmina Nowa Karczma Gmina Przodkowo Gmina Sierakowice Gmina Somonino Gmina Stara Kiszewa Gmina Stężyca Gmina Sulęczyno Gmina Żukowo Miasto Kościerzyna Powiat kartuski Powiat kościerski

REGION. KASZUBY PRZEWODZĄ W STATYSTYCE URODZEŃ

W 2017 r. województwo pomorskie odnotowało największy w skali kraju wzrost liczby mieszkańców. Główna jego przyczyną był wysoki przyrost naturalny, kumulowany głównie na Kaszubach. Aż 4 nasze gminy znalazły się w czołówce tych z największą liczbą urodzeń.

Według danych GUS w województwie pomorskim mamy o 7% więcej mieszkańców niż w roku 2000. Daje to średnie roczne tempo wzrostu liczby ludności na poziomie 4,5 promille. Odpowiada za to m.in. wysoki – przekraczający 2,5 prom. średnioroczny przyrost naturalny.

Pomorska czołówka

Wskaźnik ten na terenie Pomorza rozkłada się nierówno. Największy mają gminy kaszubskie. Na 1000 mieszkańców w Somoninie urodziło się w ubiegłym roku 15,5 dziecka. Na 10451 mieszkańców narodziło się tu 196 dzieci. Na drugim miejscu znalazła się gmina Żukowo. Tu urodziło się 13,7 dzieci na 1000 mieszkańców, czyli 575. Liczbowo jest to o 27 więcej niż w roku ubiegłym. Wreszcie „brązowym medalistą” jest Stężyca. Tu w ubiegłym roku urodziło się 13,2 dzieci na 1000 mieszkańców, czyli 196 dzieci – o 42 więcej, niż przed rokiem Gmina Stężyca jest też rekordzistą pod względem dynamiki wzrostu. Urodziło się tu o 27,3% więcej dzieci niż w roku ubiegłym.

MW

Czytaj więcej w wersji papierowej wydania z dnia 09.01.2018r

Komentarze