Wokół nas

Region. Konkurs kulinarny ,,Pomorskie Smaki”

Wśród zwycięzców restauracja Borowa Ciotka z Lipusza i Gospodarstwo Agroturystyczne ,,Pod Lipami” z Lip

To tylko niektórzy nasi laureaci ,,Bursztynowego Laura” konkursu organizowanego pod patronatem Marszałka M. Struka. Wśród beneficjentów nagród znalazła się również Halina Rogińska, która została nominowana do Perły.

Była to już XII edycja konkursu ,,Pomorskie Smaki”. Jego celem jest promowanie produktów kuchni regionalnej. Do tegorocznej edycji, jak informują organizatorzy, zostało zgłoszone około 50 produktów. Jak informowaliśmy w poprzednim wydaniu naszego tygodnika, wśród uczestników konkursu były również KGW z naszych powiatów: ,,Marzebionci”, panie z Nowej Karczmy oraz Zyta Górna, Halina Rogińska i Gospodarstwo Agroturystyczne Alicji Wacholc. Swoje produkty zgłosiły restauracje Borowa Ciotka z Lipusza i Karczma Wiking ze Starej Kiszewy .

Nawet Marszałek miał zagwozdkę

Organizatorzy podzielili konkurs na 5 kategorii: najlepszy produkt pochodzenia zwierzęcego, roślinnego, najlepszy napój, najlepsza potrawa oraz najlepszy produkt w kategorii ,,inne”.
Jury miało naprawdę trudny orzech do zgryzienia.
-Wybór był naprawdę trudny, bo każda potrawa była smakowita, a każdy produkt wyjątkowy. Zdecydowanie warto podkreślić pomysłowość producentów, którzy całymi garściami  czerpią z tradycji  kulinarnej regionu i jego naturalnego bogactwa, ale nie boją się eksperymentować i tworzyć zupełnie nowe smaki – mówił wicemarszałek Paweł Orłowski, jeden z jurorów konkursu

Nasi laureaci

Wśród laureatów tegorocznej edycji konkursu znalazła się Restauracja ,,Borowa Ciotka” z Lipusza. Została nagrodzona w kategorii ,,Najlepsza Potrawa” za sielawę w sosie musztardowym w duszonej pokrzywie z puree z pietruszki i dzikiego szczawiu.
-Ważnym elementem dania jest pokrzywa. Tak jak i lebioda, była kiedyś mocno wykorzystywana, a dzisiaj popadla w zapomnienie. Chcielibyśmy razem z naszą załogą zadbać, aby z powrotem wróciły do jadłospisu – tłumaczył podczas prezentacji potrawy kucharz z ,,Borowej Ciotki”.
Marszałek Orłowski zachwycał się szczególnie talarkami cebuli przyrządzonej z wiejskim masłem na rybnym wywarze, które były integralną częścią tego dania.

W kategorii ,,Najlepszy Napój” zwyciężyła kociewska herbata z lipy i czarnego bzu przygotowana przez Gospodarstwo Agroturystyczne ,,Pod Lipami” z Lip.

Dodatkowo Halina Rogińska pełniąca funkcję prezesa ,,Kościerskiej Chaty” została nominowana do ogólnopolskiej nagrody ,,Perła” za przygotowanie żurawiny ucieranej na surowo

Komentarze