Kultura Powiat kartuski

REGION. KULTURA. ROK TRZECH JUBILEUSZY

Sezon kulturalny w powiecie kartuskim będzie w tym roku wyjątkowo bogaty. Jest to przecież rok stulecia odzyskania niepodległości. Jak nas poinformował Wojciech Okroj kierujący Wydziałam Kultury kartuskiego starostwa. W powiecie kartuskim będziemy też obchodzić dwa jubileusze lokalne. Na przełomie czerwca i lipca po raz XV będziemy obchodzić Dni Powiatu, a w lipcu po raz X czeka nas Festiwal Przyjemności Muzycznych.

Sezon już się zaczął. Rozpoczęły go uroczystości i imprezy, które odbyły się w długi majowy weekend. Kolejny duży pakiet imprez czeka nas 19 maja, kiedy wraz z całą Polską obchodzić będziemy Noc Muzeów. Imprezy z tej okazji zostaną zorganizowane w Kartuzach, Żukowie i Przodkowie.

– W Kartuzach atrkcją nocy ma być pokaz tańczących fontann. Ponieważ pokaz odbędzie się w roku jubileuszu odzyskania niepodległości, fontanny bedą tańczyć do patriotycznego repertuaru – powiedział nam Wojciech Okroj.

Także 19 maja w Stężycy odbędzie się Przebojowa Majówka.

Kolejną imprezą uświetniająca rok stulecia niepodległości będzie inscenizacja historyczna „Niepodległa 1918”. Odbędzie się ona 27 maja w Wyczechowie na terenie Ekofarmy lub leśniczówki Sarni Dwór.

Dni Powiatu

30 czerwca i 1 lipca zostaną zorganizowane Dni Powiatu Kartuskiego. To już XV edycja tej imprezy. Jak to już stało się tradycją pierwszy dzień będzie poświęcony organizacjom pozarządowym, a drugi osobom niepełnosprawnym i DPS.

– Wystąpią m.in. zespoły Bubliczki, Piersi i Varius Manx z Anita Lipnicką. Poinformował nas Wojciech Okroj – Przewidziano też prezentacje powiatów partnerskich, więc prawdopodobnie przyjadą też jakieś zespoły razem z przyjaciółmi z głębi Polski. Imprezy będą się odbywać w godz. 16-23 na Placu Solidarnosci w Kartuzach.

Inne imprezy

Fesiwal Przyjemności Muzycznych zaplanowano na 10 i 11 sierpnia. Organizatorzy nie chcą zdradzać programu – ma to być niespodzianka z okazji 10-lecia imprezy. Udało nam się jedynie dowiedzieć, że przyjedzie Ania Rusowicz z zespołem.

14 sierpnia w sierakowickim Amfiteatrze Szerokowidze podczas XXVI Kaszubskiej Nocy pod Gwiazdami odbędzie się VIII Zjazd Pojazdów PRL i Pokaz Pojazdów Militarnych.

MW

Czytaj więcej w wydaniu papierowym 08.05.2018

Komentarze