Zapowiedzi

Region. Ostatni weekend września bogaty w wydarzenia

Przed nami ostatni weekend września, który będzie obfitował w najróżniejsze wydarzenia sportowe, kulturalne i integracyjne. W wielu innych miejscowościach powiatu kartuskiego i kościerskiego zdecydowanie nie będzie wiało nudą.

Obecnie we Wdzydzach trwają I Regaty o Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego. Od rana w zawodach biorą udział załogi uczniowskie oraz reprezentacje gmin. Najciekawsze zmagania przewidziano na godz. 14, kiedy to w regatach wystartują włodarze pomorskich gmin z Marszałekiem Mieczysławem Strukiem na czele. Równocześnie na terenie stanicy wodnej PTTK trwa piknik edukacyjny. 

Integracja kaszubsko-ukraińska w Łubianie

Również dzisiaj w godz. 17-19, w siedzibie ZKP w Łubianie, tj. sali przy świetlicy w szkole w Łubianie, odbędzie się kolejne spotkanie kaszubsko-ukraińskie. W programie malowanie bluzek i toreb we wzory kaszubskie i ukraińskie, wspólne śpiewanie, nauka języka, kawa i ciasto.

Spotkanie ws. wymiany kotła i kompostowania

W sobotę w siedzibie kartuskiego PSZOKu odbędą się dwa spotkania. Jedno dla osób myślących o wymianie kotła węglowego lub o ociepleniu budynku. Wówczas w godz. 10-12 gminny ekodoradca udzieli niezbędnych informacji, jak otrzymać dofinansowanie na nowy piec i poprawę efektywności energetycznej budynku w ramach Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”. Ponadto w godz. 9-14 będzie możliwość udziały w spotkaniach z doradcami i konsultantami na temat w jaki sposób należy utrzymywać kompostowniki.

Targi Produktów Ekologicznych w Kartuzach

Starosta Bogdan Łapa oraz Pomorskie Stowarzyszenie Producentów Ekologicznych BioPomorze serdecznie zapraszają na XVI Kartuski Targ Produktów Ekologicznych, który odbędzie się jutro w godz. 10-14 na Rynku w Kartuzach. Głównym założeniem imprezy jest promocja rolnictwa ekologicznego, certyfikowanych artykułów ekologicznych i zdrowego sposobu odżywiania. Organizatorzy zapewniają dobrą zabawę w rodzinnym gronie, wiele ekologicznych atrakcji dla dzieci, konkursy z nagrodami, gry i zabawy.

V Forum Organizacji Pozarządowych

Również w sobotę w Hali Sportowej Sokolnia w Kościerzynie odbędzie się V Forum Organizacji Pozarządowych Powiatu Kościerskiego. Organizacje pozarządowe spotkają się z przedstawicielami samorządu lokalnego. Spotkanie rozpocznie się o godz. 10.

Kościerskie KGW zmierzą się w ,,Bitwie Regionów’’

24 września Wdzydze Kiszewskie staną się kolebką kuchni regionalnej. Wszystko to za sprawą ,,Pikniku z Produktem Polskim’’, w czasie którego odbędzie się konkurs kulinarny ,,Bitwa Regionów’’. Tego dnia do rywalizacji stanie sześć kół gospodyń wiejskich z powiatów kościerskiego i chojnickiego, w tym KGW Wąglikowice. Panie z KGW przygotują i zaprezentują tradycyjne potrawy regionalne. Oceną potraw zajmie się specjalnie do tego powołana komisja konkursowa.  Wydarzenie będzie miało miejsce we Wdzydzach na scenie Centrum Usług Turystycznych w godz. 11-15. Na miejscu będzie możliwość skorzystania z oferty i przysmaków przygotowanych przez KGW. Będzie można również posłuchać muzyki na żywo. Ponadto przygotowano również atrakcje dla dzieci.

W Kiełpinie będą podnosić ciężary

Również w sobotę w Domu Sportowca w Kiełpinie odbędą się Mistrzostwa Okręgu Pomorskiego w Podnoszeniu Ciężarów do lat 15. To pierwsza taka impreza w sercu Kaszub od wielu lat gdzie możecie obejrzeć młodzież, która kocha sport i wkłada w to całe serce. Na miejscu będzie możliwość porozmawiania z wykwalifikowanymi trenerami i zapisania dzieci na zajęcia. Start pierwszej grupy o godz. 12.

I Wycieczka Rowerowa i Festyn Rodzinny w Bączu

Forum Młodej Prawicy oraz Koło Gospodyń Wiejskich Jezioranki z Bącza zapraszają na I Wycieczkę Rowerową i Festyn Rodzinny, który odbędzie się już w 24 września. Impreza odbędzie się na terenie wiejskim przy jeziorze Bąckim w godz. 15-19.

Zlot Motocyklowy w Mściszewicach

W niedzielę, 25 września w Mściszewicach odbędzie się zlot motocyklowy. Pasjonaci jednośladów zapraszają na mszę świętą o godz. 13, która odbędzie się na placu wiejskim. Po nabożeństwie przejazd motocyklowy oraz piknik.

III Bieg do Grodziska

W tę w Chmielnie odbędzie się III Bieg do Grodziska. Miłośnicy biegania z całej Polski zmierzą się z 10-kilometrową trasą prowadzoną ulicą Grodziska pomiędzy Jeziorami Kłodno i Rekowo oraz pętlą w lesie nieopodal Biskupiej Góry. Start biegu zaplanowano na godz. 13 przy plaży w Chmielnie. Ogólnodostępna będzie także kawiarenka z kawą, herbatą i ciastkami oraz gorący posiłek po biegu.

XL Bieg Mazurka Dąbrowskiego w Będominie

W niedzielę, 25 września odbędzie się 40. edycja Biegu Mazurka Dąbrowskiego. Miejscem startu będzie teren Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Celem imprezy jest popularyzacja najprostszej formy ruchu jaką są biegi przełajowe, umożliwienie sprawdzenia swoich sił oraz promocja walorów krajoznawczo-przyrodniczych Kaszub. Otwarcie zawodów o godz. 13.

Bajkowy Festyn Rodzinny w Kościerzynie

ZKP oraz burmistrz Kościerzyny zapraszają na XI Bajkowy Festyn Rodzinny, który odbędzie się w niedzielę w Ogródeczku Jordanowskim w godz. 14-17. W programie m.in.: promocja płyty „Kaszubajki” oraz audiobooka „Pisarze żëją. Zéńdzenié z kaszëbską lëteraturą” Janusza Mamelskiego, występy zespołów: Zespół Pieśni i Tańca „Mała Kościerzyna”, Kaszubski Zespół „Môłi Kaszëbi” z Wąglikowic. Odbędzie się też kaszubska zumba z uczennicami ze szkoły w Łubianie, spotkanie z Kaszubską Influencerką, happening „Książęta Kaszubscy”, moje spotkanie z „Józefem Wybickim”. Ponadto w programie gry, zabawy, warsztaty i konkursy oraz stoiska twórców ludowych.

Wyrusz w wirtualną podróż i zobacz jak mieszkały norbertanki

W niedzielę o godz. 14 na dziedzińcu kościoła pw. WNMP w Żukowie odbędzie się inauguracja projektu w technologii VR „Podróż do przeszłości – odbudowujemy klasztor żukowskich norbertanek!”. Wirtualnemu zwiedzaniu będą towarzyszyć warsztaty haftu kaszubskiego szkoły żukowskiej i warsztaty kaligrafii gotyckiej. Ponadto o godz. 16 będzie możliwość zwiedzania z przewodnikiem kościoła pw. WNMP i Muzeum Norbertanek Żukowskich z przewodnikiem.

Piknik Rodzinny przy OSP Mirachowo

W niedzielę o godz. 15 przy budynku OSP w Mirachowie odbędzie się Piknik Rodzinny. W programie m.in. zumba strażacka, karaoke, rejestracja potencjalnych dawców szpiku i zbiórka ubrań, która wesprze leczenie Klaudii i Natalii Labuddów z Mirachowa.

Red.

Komentarze