Konkursy Powiat kościerski

REGION. PRESTIŻOWE ZWYCIĘSTWO UCZNIÓW KOŚCIERSKIEGO „EKONOMIKA”

Niebywały sukces odniosła dwójka uczniów Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Kościerzynie. Hanna Szczypior i Jakub Osowski zwyciężyli w prestiżowym konkursie kulinarnym, zdobywając I miejsce w ogólnopolskiej rywalizacji uczniów szkół gastronomicznych „Sportowa wiosna”.

W dniu 5 marca w Gniewinie odbył się konkurs, w którym uczestniczyło 38 drużyn z całej Polski. Temat konkursu brzmiał: „Sport na Talerzu”. Dwuosobowy team kościerskich uczniów zakwalifikował się do finału, w którym rywalizował z 12. najlepszymi zespołami. Pierwsze danie naszej drużyny pn. pomorska arystokratka, czyli konfitowana pierś z kaczki na postumencie kaszotto i murawie szpinakowej z sosem żurawinowym i karmelizowanymi buraczkam, okazało się strzałem w dziesiątkę. Było to połączenie tradycyjnych, kaszubskich składników z nowoczesną techniką. Sukces przypieczętował deser o nazwie: siła sportowca na bazie czekolady i kaszy.

Najwybitniejsi szefowie kuchni zachwyceni

Wszystkich konkursowych dań próbowało 15-osobowe jury złożone z kulinarnych ekspertów, na czele z Kurtem Schellerem, szwajcarskim szefem kuchni, krytykiem kulinarnym i założycielem Akademii Kulinarnej. Propozycje naszych reprezentantów okazały się najlepsze. Warto podkreślić, że sukces kościerskich uczniów nie był wcale niespodzianką. Dwa lata temu trzecie miejsce w tym samym konkursie wywalczyła tegoroczna zwyciężczyni, Hanna Szczypior. Dania przygotowane przez naszych uczniów w tym roku zdobyły najwięcej pozytywnych recenzji, a wielu doświadczonych mistrzów kucharskich zachwycało się propozycją przedstawiona przez Hanię i Jakuba. Ponadto uczniowie kościerskiego „Ekonomika” regularnie zdobywają laury na różnego rodzaju konkursach kulinarnych. Znani są z licznych zwycięstw nawet w tak specjalistycznych zmaganiach jak w carvingu, czyli sztuce artystycznego rzeźbienia w owocach.

BM

Komentarze