Kultura Wokół nas

Region. Ruszyła Pielgrzymka Kaszubska

Idą, by odwiedzić Jasnogórską Panią

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

W ubiegłą niedzielę kilkaset pątników z całych Kaszub opuściło Kościerzynę i ruszyło w kierunku Jasnej Góry. Czekają ich dwa tygodnie wyczerpującego marszu, jednak cel zdecydowanie jest tego warty.

Niektórzy z pielgrzymów w Kościerzynie rozpoczęli trzeci dzień swojej podróży. Jako pierwsi swoje domy opuścili mieszkańcy Lęborka, którzy na pierwszym etapie swojej wędrówki szli do Sierakowic. Niewielka, prawie trzydziestoosobowa grupa lęborskich pątników została tam przyjęta przez proboszcza parafii Św. Marcina. Już o siódmej rano następnego dnia wyruszyli dalej, ,,wzbogaceni” przez grupę sierakowickich pątników, na czele których stanął ks. Maciej Dzwonkowski.  Wspólnie ruszyli oni najpierw do Stężycy, gdzie spotkali się z pielgrzymami z Kartuz, a potem już wspólnie udali się do Kościerzyny.

Grupa Kartuska

Pątnicy z Kartuz swoją podróż rozpoczęli w sobotę. Na trasie nie zabrakło zarówno weteranów pielgrzymek jak i tych, którzy do Częstochowy szli po raz pierwszy.  Były pewne obawy, ale też duże nadzieje. W tłumie dominowały twarze nastolatków, jednak nie zabrakło starszych pielgrzymów.
-Idę po raz pierwszy, nie wiem czy dam radę. Są obawy, czy nie stanie się po drodze coś poważnego, ale wierzę, że wszystko się uda – mówi nam Damian, jeden z ,,debiutantów” na pielgrzymce.
-To już moja czwarta pielgrzymka. Idę w intencji mamy i narzeczonego. Wcześniej się udawało dojść, teraz też się uda – tak swoje wyjście podsumowała Ada z Kartuz.

Więcej informacji na ten temat w nowym wydaniu Kuriera Kaszubskiego z dn. 1.08

Komentarze