Na sygnale Powiat kartuski Powiat kościerski

REGION. ZNOWU ŚMIERĆ, KTÓREJ MOŻNA BYŁO ZAPOBIEC

Sezon letni nie musi obfitować w utonięcia

Ledwo rozpoczął się sezon w którym można śmiało korzystać z uroków akwenów wodnych  a już są pierwsze wypadki i utonięcia. Tylko w kwietniu tego roku utonęło w Polsce 27 osób. W ubiegłym tygodniu w Nowych Polaszkach, gmina Stara Kiszewa, wyciągnięto ze stawu nieprzytomnego mężczyznę, który po kilku godzinach zmarł w szpitalu.

66-letni mężczyzna został wyłowiony z niewielkiego stawu, bez oznak funkcji życiowych. Ratownikom medycznym udało się je przywrócić. Następnie mężczyzna został przetransportowany do szpitala, gdzie nad ranem zmarł. Nieznane są na razie okoliczności zdarzenia.

Tragedią mogła skończyć się też wyprawa żaglówką dwójki żeglarzy-amatorów po jeziorze Wdzydze. Mimo, że łódka przewróciła się i dwie osoby wpadły do wody, to jednak w wyniku szybkich działań ratowniczych Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego z Kościerzyny i druhów z OSP Wdzydze i OSP Kościerzyna, dwójkę amatorów żeglarstwa uratowano. Trzy tygodnie temu, strażacy OSP z Nowej Karczmy poszukiwali zaginionej starszej kobiety, którą znaleźli nieprzytomną i podtopioną, tuż obok niewielkiego stawu.  Blisko 80-letnią kobietę udało się ostatecznie uratować.

Kaszubskie oczka wodne także groźne

 Co ciekawe, w 2017 roku, najmniej osób ze wszystkich ofiar utonięć straciło życie w morzu. Amatorzy kąpieli wodnych z dużym respektem traktują siłę żywiołu morskiego, stosując daleko idące środki ostrożności. Gorzej jest niestety z respektem dla jezior ,rzek i zwykłych oczek wodnych . W ubiegłym roku, w Polsce, w morzu życie straciło 14 osób, podczas gdy stawy pochłonęły 80 ofiar. Najwięcej utonięć, 112, odnotowano w polskich rzekach. Amatorzy turystyki wodnej muszą strzec się także kaszubskich jezior. W 2017 r. w jeziorach utopiło się 101 osób. Najczęstszą przyczyną utonięć jest alkohol oraz nieostrożność, zarówno podczas przebywania nad wodą, jak i podczas łowienia ryb. Te trzy kategorie były przyczyną 167. utonięć.

BM

Czytaj więcej w wydaniu papierowym 08.05.2018.

Komentarze