Gmina Chmielno Gmina Kartuzy Gmina Kościerzyna Gmina Nowa Karczma Gmina Przodkowo Gmina Sierakowice Gmina Somonino Gmina Stara Kiszewa Gmina Stężyca Gmina Sulęczyno Gmina Żukowo Miasto Kościerzyna Powiat kartuski Powiat kościerski

REGION. STATYSTYKI ZDARZEŃ DROGOWYCH ZA 2017 R.

W diametralnie różnych nastrojach mogą być mieszkańcy powiatów kartuskiego i kościerskiego po zapoznaniu się z liczbą kolizji i wypadków drogowych jakie miały miejsce w roku ubiegłym. Liczba poszczególnych zdarzeń wskazuje jednak na to, że nadal jest wiele do poprawy.

W niechlubnych zdarzeniach drogowych powiat kartuski znacznie wyprzedza powiat kościerski. W 2017 r., w obu powiatach zanotowano łącznie 2301 zdarzeń drogowych w których 20 osób straciło życie a 508 osób zostało rannych. Odnotowano też1934 kolizje drogowe. Powodów do chwały nie może mieć powiat kartuski, który znacznie wyprzedza w tej niechlubnej statystyce powiat kościerski, przy czym przy ocenie liczbowej należy wziąć pod uwagę liczbę mieszkańców obu powiatów. Tutaj wygrywa powiat kartuski liczący prawie 132 tys. mieszkańców przy 72 tys. w powiecie kościerskim.

Powiat kartuski

W 2017 roku liczba zdarzeń drogowych była ponad dwukrotnie większa niż w powiecie kościerskim i wyniosła 1624, z czego 1400 zakwalifikowano jako kolizje drogowe a 224 jako wypadki. W zdarzeniach tych 16 osób zginęło a 299 zostało rannych. Najtragiczniejsze okazały się miesiące letnie, kiedy na drogach nie występuje gołoledź i panuje znacznie lepsza widoczność niż w innych porach roku. Między czerwcem a wrześniem na kartuskich drogach życie straciło 9 osób, podczas gdy w grudniu i styczniu żadna. W roku 2016 w wypadkach drogowych na terenie powiatu zginęło 7 osób, ubiegłoroczny wzrost jest więc znaczący i przekracza ponad 100 procent.

BM

Czytaj więcej w wersji papierowej wydania z dnia 09.01.2018 r

Komentarze