Na sygnale Powiat kartuski Powiat kościerski

REGION. WICHURA ZNOWU ZEBRAŁA ŚMIERTELNE ŻNIWO

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia ponownie dała znać o sobie wichura. Daleko jej było wprawdzie do sierpniowego kataklizmu, tak mocno zapamiętanego przez mieszkańców naszego regionu, ale była na tyle silna, że służby ratunkowe miały pełne ręce roboty.

W okresie przedświątecznym Rządowe Centrum Informacji wydało ostrzeżenia dotyczące warunków pogodowych m.in. w województwie pomorskim. W komunikacie ostrzegano, iż wobec silnych porywów wiatru dochodzących do 110 km/h, wieczorem 23 grudnia i w noc poprzedzającą Wigilię, najlepiej powstrzymać się od wychodzenia z domu. Najbardziej tragicznym wydarzeniem w naszym regionie była śmierć siedmioletniego chłopca podróżującego samochodem kierowanym przez jego ojca. Na pojazd ten poruszający się drogą Kościerzyna – Rybaki zwaliło się drzewo. Mimo szybkiej akcji ratowniczej i ponad godzinnej reanimacji, chłopca nie udało się uratować. Jego ojciec odniósł obrażenia niezagrażające życiu.

Liczne interwencje straży pożarnej

W okresie tym w powiatach: kartuskim i kościerskim straż pożarna interweniowała 81 razy. W powiecie kartuskim zdecydowana większość interwencji związana była z wichurami. Zgłoszenia dotyczyły powalonych drzew i słupów energetycznych lub połamanych gałęzi, które utrudniały jazdę na drodze. Największe problemy wichura powodowała na terenach dotkniętych sierpniową nawałnicą.
– Przed świętami, kiedy powiało, wszystkie nasze jednostki wyjeżdżały do akcji. Drzewa przy drogach, które zostały po sierpniowym kataklizmie są tak słabe, że wystarczy nie raz większy podmuch a przewracają się-tłumaczy sytuację Piotr Laska prezes Zarządu Gminnego Związku OSP RP.
– Nasza jednostka miała dwa wyjazdy. Na szczęście przed tą wichurą nie było mrozu i śniegu na drzewach, bo wtedy pękałyby one jak zapałki. Dużo drzew przy drogach szczególnie na terenach leśnych jest przez LP nieusuniętych. Jak przyjdzie zima to na pewno zagrożenie wzrośnie – mówi prezes OSP Trzebuń.
Na terenie gminy Stara Kiszewa jak informuje nas wójt też było kilka interwencji dotyczących połamanych drzew. Szczególnie to dotyczy Starych Polaszek. Po przedświątecznych wichurach w niektórych miejscach pojawiły się sytuacje zagrażające bezpieczeństwu na drogach. Np. tak jest na drodze Stara Kiszewa – Pałubin. Informacje na ten temat trafiły do gminy podczas sesji z 28 grudnia.
Tam, gdzie jest to możliwe, gdzie widać czające się niebezpieczeństwo służby drogowe interweniują. Usuwane są stare spróchniałe konary drzew rosnących przy najbardziej uczęszczanych szlakach.

B.M.i D.T.

Komentarze